Çin, kripto para madenciliği ve ticaretine karşı harekete geçti

çin kripto para

Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu ile Çin Merkez Bankası, kripto para madenciliği ve ticaretine karşı bir kez daha harekete geçtiler.

Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu, kripto para madenciliğinin engellenmesine yönelik olarak bugün bir duyuru yayınladı.

Yeni kripto madenciliği projelerine finansal destek sağlanmasının en sıkı şekilde yasaklanacağını belirten Komisyon, kripto varlık madenciliği projelerinin ise elektrik piyasalarında yer almalarına izin verilmeyeceğini de vurguladı. Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu, yeni kripto madenciliği projeleri  üzerinde enerji tüketim kontrollerinin güçlendirileceğini de vurguladı.

Çin Merkez Bankası da kriptopara spekülasyonundan kaynaklı risklerin daha fazla engellenmesi ve bu risklerin tamamen ortadan kaldırılmalarına yönelik bir bildiri yayınladı.

Kripto para işlemlerinden kaynaklı risklerin takibinin güçlendirileceğini  belirten Çin Merkez Bankası, kriptoparalarla ilişkili aktivitelerin yasa dışı olduğunu da vurguladı.

Çin MB bildirisinde, denizaşırı kripto borsalarının Çin’de  yatırımcılara hizmet sunmamaları gerektiğini ifade edilirken,  kriptoparalar konusunda internet üzerinden bilgi yönetiminin güçlendirileceği, kripto varlıklarla ilişkili illegal finansman aktivitelerinin ağır şekilde cezalandırılacağı belirtildi.

Dünyada kripto varlıklara olan bakış açısı çok çalkantılı ilerliyor. Geçtiğimiz aylarda Amerika ülkesi olan El Salvador’un Bitcoin’i resmi olarak tedavüle sokmasının yanı sıra, dün akşam saatlerinde Dubai Dünya Ticaret Merkezi Otoritesi (DWTCA) tarafından yapılan açıklama ile Dubai serbest bölgesinde kripto paraların kullanımı onaylanmış ve kripto varlıkların dünyadaki geleceğine dair önemli bir adım atılmıştı.