Çin MB eski danışmanı Yu: Çin, ABD Hazine tahvili varlıklarını kademeli olarak azaltmalı

Çin Merkez Bankasının eski danışmanı Yu Yongding, Çin’in ABD borç risklerine maruz kalmasını kontrol altına almak için Hazine tahvili varlıklarını kademeli olarak azaltması ve dış ticaretini dengelemek için ithalatı artırması gerektiğini söyledi.

ABD’nin GSYH’sının yaklaşık %70’ine denk gelen 18 trilyon dolarlık net denizaşırı borç biriktirdiğini ifade edoen Yu Yongding, ABD’nin bütçe açığı büyüdükçe bu rakamın %100’e tırmanabileceğini, ABD’nin resmi tahminlerine göre ise GSYH’deki artışın aradaki farkı telafi edecek kadar büyük olmayacağını belirtti.

Pekin’in ABD’nin mali yaptırımları kullanmasına ilişkin şikayetlerini yineleyerek, Washington’un doları “silah olarak kullanması” nedeniyle Amerikan borçlarının diğer ülkeler için cazibesinin de azaldığını savunan Yu, “Bu nedenle Çin, denizaşırı varlık ve yükümlülük yapısının ayarlanmasını hızlandırmalı, denizaşırı net varlıkların getirilerini iyileştirmeli ve denizaşırı varlıkları içindeki döviz rezervlerinin payını düşürmelidir. Ülke, mevcut varlıkların vadesi dolduktan sonra yeni tahvil alımını durdurarak Hazine tahvillerine olan sahipliğini azaltmalıdır” dedi.

(Kaynak: Foreks Haber)