Çin Merkez Bankası, tüketici fiyatlarını artırma sözü verdi

çin merkez bankası

Çin Merkez Bankası (PBOC), dünyanın en büyük ikinci ekonomisi durgun talep ve zayıflayan güven nedeniyle sarsılırken tüketici fiyatlarını artırma sözü verdi. 

Çin Merkez Bankası’nın dördüncü çeyrek para politikası toplantısını özetleyen bir açıklamaya göre Çin MB, “fiyatların düşük seviyelerden toparlanmasını teşvik edeceğini ve fiyatları makul seviyelerde tutacağını” söyledi. 

PBOC ayrıca konjonktür karşıtı politika ayarlamalarını artırma ve ihtiyatlı parasal yaklaşımını etkin bir şekilde uygulama taahhütlerini yineledi. 

Çin’in karşı karşıya olduğu deflasyon risklerine ilişkin tartışmalar, ülkenin tüketici fiyat endeksinin Kasım ayında yıllık %0,5 düşerek bu yılın üçüncü ayında da daralmasının ardından yeniden dikkat çekti. İç talep, Pekin’in sıkı Covid-19 kısıtlamalarını kaldırmasından sonra bile ılık kaldı. 

Merkez Bankası Perşembe günkü açıklamasında fiyatları nasıl desteklemeyi planladığına dair ayrıntı vermedi ancak finansal sistemde makul likidite seviyelerini korumayı hedeflediğini söyledi. 

Ayrıca, uygun fiyatlı konutlara ve gecekondu olarak adlandırılan bölgelerin yenilenmesine yönelik desteğini artırma sözü verirken, her tür emlak geliştiricisine yardım etme taahhüdünü yineledi. 

(Kaynak: Foreks Haber)