Çin ve BM, dünyaya iki devletli çözüm çağrısında bulundu.

Filistin & İsrail

Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Siyasi Bürosu Üyesi ve Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, New York’taki BM Merkezi’nde BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’le bir araya geldi. Görüşmede dünyanın Filistin-İsrail çatışmalarına ve BM’nin bu konudaki rolü ve eylemlerine odaklandığına dikkat çeken Wang, Filistin-İsrail çatışması konusunda Çin’in öteden beri barış, insanlığın vicdanı ve uluslararası hukuktan yana tavır alarak, BM’nin ve Genel Sekreter’in çözüm sürecindeki yeri doldurulamaz rolünü desteklediğini söyledi.

CGTN TÜRK’ün haberine göre, “Güvenlik Konseyi’nin başkanlığını yürüten Çin’in Arap ülkeleri ve ilgili taraflarla sıkı iletişimde bulunduğunu ve Filistin-İsrail çatışmasını Güvenlik Konseyi’nin öncelikli gündemi olarak gördüğünü belirten Wang, “Kısa süre önce Arap ve İslam ülkelerinin dışişleri bakanlarını ağırladık ve Güvenlik Konseyi’nde bir an önce üst düzey toplantı düzenlenmesi konusunda mutabakata varılmasını sağladık” dedi. 

Güvenlik Konseyi’nin 2712 sayılı kararının ateşkesin sağlanması için atılan ilk adım olarak, Filistin-İsrail çatışmasının siyasi yollarla çözülmesi için iyi bir başlangıç niteliği taşıdığını anımsatan Wang Yi, “Şu an için kritik olan geçici ateşkes anlaşmasının uzatılıp uzatılmaması ve Gazze’de savaşın yeniden alevlenip alevlenmemesidir. Çin’in bu konudaki beklentileri son derece nettir: Savaşın yeniden başlatılmasının önlenmesi ve kapsamlı ateşkesin sağlanması, daha büyük insani facianın önlenmesi, esir ve tutukluların serbest bırakılması, insani yardım malzemelerinin engelsiz olarak Gazze’ye ulaştırılması ve etkili denetim mekanizmasının oluşturulması, ayrıca iki devletli çözüm planının bir an önce hayata geçirilmesi. Çin daha yetkin, daha geniş kapsamlı ve daha etkin bir uluslararası toplantının düzenlenmesi, iki devletli çözüm planının yeniden hayata geçirilmesine ilişkin yol haritası ve takvimin belirlenmesi çağrısında bulunuyor ve BM’nin bu bağlamda yönlendirici rol oynamasını destekliyor” dedi. 

Guterres ise görüşmede Çin’in, Filistin-İsrail çatışmasının siyasi çözümü ve insani durumun yumuşatılması için oynadığı yapıcı rolü takdirle değerlendirdiğini söyledi. “Filistin-İsrail sorununa ilişkin üst düzey toplantıyı düzenleyecek olmasından dolayı Çin’e teşekkür ediyorum ve bunun Güvenlik Konseyi’nin 2712 sayılı kararını eyleme dönüştüren ilk toplantı olarak son derece büyük önem taşıdığını düşünüyorum” dedi. 

Guterres, “Gazze’deki insani durum kaygı verici boyutta. Siviller ve özellikle çocukların ölümü ve yaralanması eşi görülmemiş bir boyuta ulaştı. Bu kabul edilemez bir durumdur. Geçici ateşkes yeterli değil, Gazze’ye sağlanan insani yardımlar da yetersizdir. İnsani yardım malzemelerinin daha kolay bir şekilde Gazze’ye ulaşması sağlanmalı. BM, iki devletli çözüm planının hayata geçirilmesine kararlılıkla destek veriyor” ifadelerini kullandı.