Çin’de 5,57 milyon Hubeili çalışan işbaşı yaptı

Covid-19 salgının merkezi olan Çin’in Hubei Eyaleti’nde hayat normale dönmeye başlıyor. Şehir içi ve şehirlerarası ulaşımın ardından havayolu trafiği de başlayan Hubei’de cuma günü itibarıyla 5.7 milyon kişi aylar süren karantinanın ardından işbaşı yaptı. Xinhua Haber Ajansı’na konuşan eyaletin insan kaynakları ve sosyal güvenlik dairesi yetkilileri, bayram tatili nedeniyle memleketleri Hubei’de bulunan kişiler de Guangdong, Zhejiang ve Jiangsu eyaletlerindeki işlerine döndüğünü söyledi.

Çin Uluslararası Radyosunun mail yoluyla paylaştığı habere göre, ilgili dairenin bir resmi görevlisi, Hubei’nin bu amaçla 22 binden fazla otobüs seferi düzenlediğini ve 60 tren gönderdiğini belirtti. 

Böylece 630 bin göçmen işçi direkt olarak evlerinden alınıp eyalet dışındaki işyerlerine tüm ülkede fabrikaların açılıp çalışmaya  başladığı saatte yetiştirildi.

Bu arada 4 Nisan Cumartesi günü Hubei’de hiçbir yeni koronavirüs  vakası bildirilmedi. Hubei Sağlık Komisyonu’nun 5 Nisan Pazar günkü  açıklamasına göre, eyalette tespit edilmiş toplam 67 bin 803 COVID-19  vakası bildirilmiş bunlardan 50 bin 8’i eyalet başkenti Wuhan’da  ortaya çıkmıştı.