ÇİN’DE 5G ABONE SAYISI 100 MİLYONU AŞTI

5G şebekesine abone olan 100 milyondan fazla kişi var. Bu, ülkenin  tüm mobil abone sayısının yüzde 10 kadarına denk düşüyor.

Ancak bu  oran içinde yüzde 30 kadar abone, 5G arzına uyarak abone olmuş bulunan  ama bu yeni şebekeyi kaldırabilecek kabiliyeti olmayan telefon  kullanan aboneler. Ericsson’a göre 2020 yılında 190 milyon insan 5G  kullanmaya talip olacak. Bu toplam içindekilerin yarıdan fazlası Çin’de yaşanlardan oluşacak. Bu olgu, ülkenin bu alanda ifade ettiği  potansiyeli belli eder nitelikte.  Çin şimdiden 5G ile uyumlu 250 bin baz istasyonuna sahip ve  bunların 20 bini Beijing’de bulunuyor. Bazı kaynaklara göre amaç, bu  yılın sonuna değin bu baz istasyonlarına 600 bin adet eklemek…. Bu  sayı ise tüm Avrupa kıtasındaki baz istasyonlarının toplamından fazla  olacak.  Hedeflenen baz istasyonu sayısına henüz ulaşılmamış olmakla  beraber, enerji tüketimi konusu şimdiden zihinleri meşgul ediyor.


Huawei’nin bir raporuna bakılırsa 5G istasyonları, 4G istasyonlarına  kıyasla 3.5 kata kadar fazla enerji tüketiyor. Operatörler şimdilik  çeşitli önlemlerle enerji tüketimini minimumda tutmaya çalışıyor ancak  kısa zamanda verimliliği sağlayacak yöntemlerin de kullanıma  sokulacağı belirtiliyor.