Çin’de genç nüfusta işsizlik oranı rekor seviyeye çıktı

çin işsizlik

Çin’de genç nüfusta işsizlik oranı verilerin tutulmaya başlandığından bu yana ilk kez yüzde 20 seviyesinin üzerine çıktı.

Çin Ulusal İstatistik Bürosu tarafından yapılan açıklamaya göre, 16-24 yaş arası genç işsizlik oranı yüzde 20,4 ile rekor kırdı. Geçe yılın sonunda oran yüzde 16,7 seviyesinde bulunuyordu.

Genç işsizlik oranı, bu yaz 11,58 milyon olacağı tahmin edilen yeni mezunların katılmasıyla daha da artabilir. 

Çin’in İnsan Kaynakları ve Sosyal Güvenlik Bakanı Wang Xiaoping, geçtiğimiz ay yaptığı açıklamada, istihdamı istikrara kavuşturmayı “önemli bir siyasi sorumluluk” olarak nitelendirmişti. 

Hükümet, son haftalarda genç işsizliğinin kontrolden çıkmasını engellemek için bazı adımlar attı. Devlete ait işletmelerden bu yıl da en az geçen yıl olduğu kadar çok sayıda mezun istihdam etmeleri istendi.

Çin kabinesi Devlet Konseyi de geçen ay, işe alımları genişletmek ve işverenleri daha fazla işe alım yapmaya teşvik etmek amacıyla, sübvansiyonlar sağlamak için önlemler belirleyen ayrıntılı bir plan yayımladı.

Ülkede ankete dayalı kentsel işsizlik oranı ise yüzde 5,3’ten yüzde 5,2’ye geriledi. Bu düşüşte 25-59 yaş arası işsizlik oranındaki yüzde 4,3’ten yüzde 4,2’ye düşüş etkili oldu.

Ülkede haftalık ortalama çalışma saati ise 48,7’den 48,8’e yükseldi.

Hükümet, 2023 yılında yaklaşık 12 milyon yeni kentsez iş yaratarak, işsizlik oranını yüzde 5,5 seviyesinde tutmayı hedefliyor.