Çin’de hükümet, 2023 yılı için büyüme tahminini, geçen yılın altında belirledi

Çin

Katı şekilde uyguladığı sıfır kovid vakası politikasını 2022 son aylarında aniden terk ederek, ekonomisine tekrar hareket getiren Çin’de hükümet, 2023 yılı büyüme tahminini ise 2022 yılının bir miktar altında belirledi.

Parlamentonun yıllık açılışında sunulan rapora göre, geçen yıl büyüme hedefini yüzde 5.5 olarak belirleyen Çin hükümetinin, 2023 yılı için belirlediği hedef ise yüzde 5 oldu. Çin ekonomisi, ekonomik faaliyetlerde ciddi aksamalara yol açan kovid kapanmalarının etkisiyle 2022 yılını, yaklaşık son 50 yılın en düşük seviyelerinden biri olan yüzde 3 büyümeyle tamamladı.

TÜFE’nin 2022 yılında yüzde 2 arttığı ülkede hükümet, 2023 yılı enflasyon hedefini yüzde 3 olarak belirledi. Pandeminin etkisiyle geçen yıl Gayrisafi Yurt İçi Hasıla’nın yüzde 2.8’i düzeyinde gerçekleşen bütçe açığı için, 2023 yılı hedefi ise yüzde 3 olarak belirlendi. Şehirli nüfus için işsizlik oranı tahmini ise yüzde 5.5 olarak belirlendi.

Ekonomi politikası için sekiz önceliğin belirlendiği raporda, ilk sırayı ise tüketim ve yatırım kaynaklı iç talebin teşvik edilmesinin aldığı dikkat çekti. Onu endüstriyel sistemin iyileştirmesi ve özel işletmelerin desteklenmesi takip etti.

Finansal risklerin önlenmesi ve etkisizleştirilmesinin de öncelikler arasında yer aldığı raporda; ayrı bir başlık altında gayrimenkul sektörünün istikrarlı gelişimi desteklenirken, etkin risk önleme ve azaltmanın sağlanması gerektiğine vurgu yapıldı. Buna göre, gayrimenkul şirketlerinin borç-varlık oranlarını iyileştirmelerine yardımcı olunacak ve emlak piyasasında düzensiz genişleme engellenecek.