Çin’de mayıs ayı imalat PMI daralırken, imalat dışı PMI büyümede yavaşlamaya işaret etti

çin nancy pelosi tayvan

Çin’de mayıs ayı imalat PMI beklenmedik şekilde 48.8’e gerileyerek, 49.4 puana yükselmesi yönündeki tahminleri yanılttı. Endeks Nisan ayında 49.2 puan seviyesinde bulunuyordu.

Zayıf iç ve küresel talep daralmada etkili olurken, veri aynı zamanda art arda ikinci ayda da sanayi üretiminde daralmanın devam ettiğine işaret etti. Bu ayda ürün sözleşmeleri dört aydır ilk kez daralırken, yeni siparişler, satın alma aktivitesi ve ihracat satışlarında da daralma yaşandı.

Bu ayda teslimat sürelerinde bir miktar kısalma yaşanırken, girdi maliyetlerinde de Temmuz 2022’den beri en hızlı gerileme gözlendi. Üretim ücretlerinde ise son 10 ayın en hızlı gerilemesi kaydedildi.

Öte yandan imalat dışı PMI ise 54.5 puan ile beklentilerden fazla gerileyerek büyümede yavaşlamaya işaret etti. Veri öncesinde endeksi Nisan ayındaki 56.4 puandan 55 puana gerilemesi bekleniyordu.

Son açıklanan veri, pandemi sonrası hizmetlerdeki büyümenin beşinci ayda da sürdüğüne işaret ederken, Ocak ayından beri en zayıf büyüme olarak kayıtlara geçti. Girdi maliyeti son beş ayda ilk kez gerilerken, daha önce artan satış fiyatlarında da gerileme gözlendi.