Çin’de şubat ayı enflasyonu, son bir yılın en düşük seviyesine geriledi

çin enflasyon

Ekonomik aktiviteyi sekteye uğratan ve küresel tedarik krizinde önemli rol oynayan, katı sıfır kovid vakası politikasından ani kararla Aralık ayında vaz geçen Çin’de, hızla toparlanan ekonomik aktivitenin sonuçları görülmeye devam ediyor.

Ülkede sıfır vaka politikasından vazgeçilmesine rağmen, tüketicilerin temkinli yaklaşımı devam etmesine paralel gıda ve gıda dışı ürünlerde fiyat artışlarının sert şekilde yavaşlamasıyla, Şubat ayında TÜFE yıllık yüzde 1 ile son bir yılın en düşük seviyesine geriledi. Veri öncesi TÜFE’nin Ocak ayındaki yüzde 2.1’den, yüzde 1.9’a gerilemesi bekleniyordu.

Aylık TÜFE ise veri öncesinde yüzde 0.2 artış beklentisine karşın, yüzde 0.5 geriledi. Ocak ayında aylık TÜFE yüzde 0.8 artmıştı. Aylık bazda ise Ocak ayındaki yüzde 0.4 gerilemenin ardından, Şubat ayında üretici fiyatlarında değişme olmadı.

Öte yandan Şubat üretici fiyatları, kesintisiz şekilde beşinci ayda da gerileme trendini sürdürdü. Dezenflasyonist sürecin yaşandığı üretici fiyatları, emtia fiyatlarının gerilemesinin etkisiyle yüzde 1.3 gerileme beklentisinin üzerinde, yüzde 1.4 geriledi. Bu aynı zamanda Kasım 2020’den beri görülen en sert düşüş olarak da kayıtlara geçti.Ocak ayında üretici fiyatları yüzde 0.8 gerilemişti.

Gerilemede işleme ve ham madde maliyetlerinin düşmesinin yanı sıra, daralan üretim nedeniyle çıktı fiyatlarının da gerilemesi etkili oldu. Bununla birlikte tüketim malları, gıda, günlük sarf malzemeleri ve giyimde de gerileme devam etti.