ÇİN’DE YAPAY ZEKA SEKTÖRÜ 7,5 MİLYAR DOLAR

Yapay zekanın temel nitelikteki endüstrisi Çin’de, 2019 yılında, 51 milyar yuanlık (yaklaşık 7,5 milyar dolar) büyüklüğe ulaştı. Yapay  zeka alanında faaliyet gösteren şirket sayısı ise 2 bin 600’ü aştı.


Endüstri ve Enformasyon Teknolojileri Bakan Yardımcısı Wang Zhijun  tarafından, şu anda Güneybatı Çin’in Chongqing kenti belediyesinde  düzenlenmekte bulunan “2020 Smart China Expo Online” sırasında  açıklandı. Wang’a göre, Çin yapay zeka endüstrisi, başta görüntü ve  ses tanıma türünden dünya çapında uygulamalı teknolojilerle çok üst  düzey bir inovasyon kapasitesine sahip olduğunu gösterdi.
Öte yandan ‘akıllı teknoloji’, üretimde, ulaşım/taşımada,  sağlık/tedavide, eğitimde ve diğer konularda daha çabuk ve uygulama  alanları buldu. Wang, bunlardan birine örnek olarak, ‘robotların ve  ateş ölçme sistemlerinin koronavirüsün bulaşmasının önlenmesinde  oynadığı belirgin rolü’ gösteriyor.
2020 Smart China Expo Online kapsamında “Akıllı Teknoloji:
Ekonomiye Dinamizm Katma, Yaşamı Zenginleştirme” teması ile düzenlenen  üç günlük fuar, 15 Eylül Salı günü başladı. Fuar, teknoloji alanında  küresel çapta görüş alışverişini ve akıllı endüstri alanında  uluslararası işbirliğini destekleme platformu olarak işlev görüyor.