Çin’de yeşil yatırım patlaması bekleniyor

imf yeşil ekonomi çin

Morgan Stanley: Çin’de yeşil yatırım patlaması bekleniyor

Yatırım bankası Morgan Stanley’nin hazırladığı bir araştırma raporuna göre, kademeli olarak daha kurumsallaşmış bir karbonsuzlaştırma safhasına geçen Çin’in daha fazla yeşil yatırım yapması öngörülüyor.

Morgan Stanley Çin Baş Ekonomisti Robin Xing, başka uzmanlarla ortaklaşa düzenlenen raporda, “Karar alıcıların; yenilenebilir enerji, akıllı şebeke, enerji depolama ekipmanları ile üretim ekipmanlarının geliştirilmesi gibi alanlarda, 2022’den itibaren yeşil yatırımlara desteklerini artırmasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Yatırım bankasına göre, yeşile geçiş çabasının Çin ekonomisine yeni bir ivme kazandırması bekleniyor. Altyapı yatırımlarında büyümenin gelecek yıl yüzde 4’e yükselmesinin öngörüldüğü belirtilen banka raporunda, yeşil yatırımın altyapının geliştirilmesine de ön ayak olacağı beklentisi yer alıyor.

Raporda, imalatçıların enerji verimliliğini artırmak için ekipmanlarını geliştirmesiyle birlikte imalat yatırım talebinin de artmasının beklendiği belirtiliyor.

Tüm bu öngörüler, Çin’in mavi gökyüzünü korumak ve iklim değişikliğinin etkisini azaltmak için karbondan arınma amaçlı kesintisiz çabaları sürerken açıklandı.

Çin, geçtiğimiz ekim ayında, karbon emisyonlarını zirveye çıkarmak ve karbon nötrlüğünü sağlama hedeflerine ulaşmak için kapsamlı bir yol haritası ve karbondioksit emisyonlarını 2030’dan önce en üst düzeye çıkarmak için eylem planını açıklamıştı. Yol haritası ve eylem planı, önümüzdeki on yıllar için karbondan arınma amacıyla tasarlanmış en üst düzey politikalar ile hedef ve önlemleri içeriyor.

Ülkenin önde gelen bankası olan Çin Merkez Bankası da bu ayın başlarında, karbon emisyonlarının azaltılması amacı ile yeni bir borçlanma aracını piyasaya sundu. Çin Merkez Bankası, karbon emisyonlarının azaltılmasına yönelik mali desteğin güçlendirilmesi amacı ile finansal kuruluşlara düşük maliyetli krediler sağlamayı hedefliyor.

Raporda, karbon emisyonlarını zirveye çıkarma yol haritasında, yeşil endüstrilerdeki gelişmeyi teşvik etmek için; vergi politikaları, yeşil finansman ve karbon fiyatlandırması kombinasyonunun kullanılması çağrısında bulunulduğu belirtildi.

Aynı raporda, gelecek yıl yeşil sektörler için daha fazla destek politikaları ön görüldüğü, vergi ile ücret indirimleri ve yeşil yatırımlarda yerel yönetimlerin özel tahvil kotalarının daha geniş tahsisi yoluyla beraber bu sektörlere destek verileceği notu düşüldü.

Kaynak: Xinhua Haber Ajansı