Çin’de yıllık enflasyon nisanda 26 ayın en düşük seviyesine geriledi.

çin enflasyon

Aralık ayında açılmasından itibaren hızlı büyüme rakamlarının art arda geldiği Çin’de enflasyon, nisan ayında yıllık yüzde 0.4’e gerilemesi yönündeki beklentileri yanıltarak yüzde 0.1’e geriledi.

Mart ayında yıllık enflasyon yüzde 0.7 seviyesindeydi.

Resmi olarak 2023 yılı için yüzde 3 olarak belirlenen hedef enflasyona rağmen, manşet enflasyonun yüzde 0.1 ile şubat 2021’den beri görülen en düşük seviyeye gerilediği Çin’de de işlerin iyi gitmediği ve ülkenin resesyona girebileceği bir süreden beri dile getiriliyor.

Enflasyonun hızlı gerilemesinde başta et ve yaş sebze maliyetindeki sert düşüş etkili olurken, ulaşım ve konutun başı çektiği gıda dışı fiyatlardaki gerileme de destek verdi.

Aylık TÜFE de yüzde 0.1 geriledi. Veri öncesinde mart ayında yüzde 0.3 gerileyen tüketici fiyatlarının, aylık bazda değişmemesi bekleniyordu.

Öte yandan üretici fiyatları ise aynı ayda yüzde 3.6 gerileyerek, Mayıs 2020’den beri en keskin düşüş olarak kayıtlara geçti. Veri öncesinde, mart ayında yüzde 2.5 gerileyen üretici fiyatlarının yüzde 3.2 gerilemesi bekleniyordu.