ÇİN’DEN 8 AYDA 134 MİLYAR DOLARLIK GELİR

Çin telekomünikasyon endüstrisi 8 ayda 134 milyar dolarlık gelir elde etti

Çin’de telekomünikasyon endüstrisi, belirlenen verilere göre, 2020  yılının ilk sekiz ayında istikrarlı bir büyümeye tanık oldu. Bu  dönemde toplam endüstriyel girdiler 915,3 milyar yuana (yaklaşık
134,36 milyar dolara) vardı. Bu tutar, Endüstri ve Enformasyon Teknolojileri Bakanlığı’nın açıkladığına göre, bir önceki yılın aynı  dönemine kıyasla yüzde 3,1 oranında bir artış ifade ediyor.

Çin Uluslararası Radyosu’nun haberine göre Telekomünikasyon  sektörünün China Telecom, China Mobile ve China Unicom olmak üzere üç  devinin çevrimiçi fiks gelirlerinin toplamı ise yine aynı dönem için,  önceki yıla göre yüzde 11,6 artarak 310,8 milyar yuana ulaştı.
Geçen ayın sonu itibarıyla, her üç firmadan birinin cep  telefonlarını kullananların sayısı, bir önceki yılın aynı dönemine  oranla yüzde 0,2 yükselerek 1.598 milyar oldu. Bunların 1,29 milyar  kadarının 4G abonesi olduğu kaydedildi.

Ayrıca eldeki veriler, Çin’deki fiks geniş bant internet  kullanıcılarının da söz konusu dönem boyunca istikrarlı biçimde  arttığını ve adı geçen üç dev firmanın abone sayısının, ağustos sonu  itibarıyla, 470 milyona ulaştığını gösteriyor. Söz konusu rakam, bir  yıl öncenin aynı dönemine göre yüzde 6,1 oranında bir artışa denk  düşüyor.