ÇİN’DEN ABD’YE CASUSLUK MİSİLLEMESİ

ABD ve Çin arasındaki sular durulmuyor. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Çin’in Houston Başkonsolosluğunun “casusluk ve fikri mülkiyet hırsızlığı merkezi” haline geldiğini, bu nedenle de burayı kapatma kararı aldıklarını söyledi. Pompeo, Çin konusunda ABD ile aynı noktada duran ülkelere yönelik olarak da “Dünyanın özgür milletleri olarak Çin Komünist Partisinin davranışlarına ilişkin daha yaratıcı ve iddialı yollar izlemeliyiz. Pekin yönetiminin eylemleri halklarımızı ve refahımızı tehdit ediyor.” ifadelerini kullandı.

Çin ile yapılan iş birliğinin diğerlerine benzemediğini söyleyen Pompeo, “Buna en iyi örnek Huawei. Huawei’ye masum bir telekomünikasyon firması gibi davranmayı bıraktık ve artık bu firmaya gerçek adıyla, ‘ulusal güvenlik tehdidi’ olarak hitap ediyor ve ona göre davranıyoruz.” diye konuştu.

öte yandan Çin, Amerikan hükümetinin Çin’i bu hafta başında Houston’daki misyonunu terk etmeye zorlamasının ardından, ABD’den ülkenin güneybatısınaki Chengdu kentindeki konsolosluğunu kapatmasını istedi. Çin Dışişleri Bakanlığı’ndan Cuma günü yapılan açıklamada, “Çin’in bu tedbiri, ABD’nin haksız kararına yönelik meşru ve gerekli bir cevap,” denildi ve “Uluslararası yasalar, uluslararası ilişkilerin temel normları ve geleneksel diplomatik pratiklerle uyumludur” değerlendirmesinde bulunuldu.