Çin’in sanayi üretimi ve perakende satışları ekim ayında arttı

Çin

Dünya’nın en büyük ikinci ekonomisi olan Çin’in tüketimi ve sanayi üretimi Ekim ayında artarken, yatırımlar soğudu; bu da Pekin’in artan politika desteğine rağmen büyüme ivmesinin yavaşladığına işaret ediyor.

Çin Ulusal İstatistik Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre, yurt içi tüketim için önemli bir ölçüm olan perakende satışlar, Çin’in hâlâ ülkenin tüketici harcamalarını daralmaya gönderen sıkı Covid-19 karantinaları nedeniyle sarsıldığı bir önceki yıla göre baz etkisi ve Altın Hafta tatilinin yardımıyla yüzde 7.6 arttı. Piyasa beklentisi bir önceki ay yüzde 5.5 olan satışların yüzde 7.7 artacağı yönündeydi.

Perakende satışlar bir önceki aya göre ise sadece yüzde 0.07 artış gösterdi.

Sanayi üretiminde artış yüzde 4.5’ten yüzde 4.6’ya çıktı. Analistler artışın yüzde 4.3’e gerileyeceğini öngörüyorlardı.

Sabit varlık yatırımı Ocak-Ekim döneminde ilk üç dönemdeki yüzde 3,1’lik artışla karşılaştırıldığında yüzde 2.9 arttı. Ekonomistler sabit varlık yatırımlarının yıllık yüzde 3.1 oranında artmasını bekliyorlardı.

Çin’de kentsel ankete katılan işsizlik oranı Ekim ayında yüzde 5 oldu ve bir önceki aya göre değişmedi.

Çin’in konut satışları olumsuz seyrini sürdürüyor

Çin’in konut satışları, Pekin’in uzun süren emlak krizini tersine çevirmeye yönelik önlemlerine rağmen yılın ilk on ayında kötüleşti.

Çin Ulusal İstatistik Bürosu tarafından açıklanan verilere göre, değer bazında ev satışları, Ocak-Eylül döneminde kaydedilen yüzde 3.2’lik düşüşle karşılaştırıldığında, Ocak-Ekim döneminde yüzde 3.7 düştü.

Gayrimenkul yatırımları Ocak-Ekim döneminde yıllık yüzde 9.3 düşüş gösterdi ve ilk dokuz aydaki yüzde 9.1’lik düşüşten daha da kötüleşti.

Yeni inşaat başlangıçları ilk on ayda bir önceki yıla göre yüzde 23.2 oranında düşüş gösterdi. Ocak-Eylül döneminde düşüş yüzde 23.4 seviyesindeydi.

Kaynak: Foreks Haber