Çin’in zayıf ekonomisinin faiz indirimlerini getireceği beklentisi tahvil fonlarına olan talebi artırdı

Çin bankacılık

Çin Merkez Bankası’nın zor durumdaki ekonomiye yardımcı olmak için faiz oranlarını daha da düşüreceği beklentileri, yatırımcıları tahvil tutan yatırım fonlarına yönlendiriyor.

Fon danışmanlık şirketi Z-Ben Advisors’ın verilerine göre, Kasım ayında 50’den fazla tahvil odaklı yatırım fonu piyasaya sürüldü ve toplamda 105 milyar yuan (14,71 milyar $) toplayarak bu yılın en büyük aylık fon toplama işlemini gerçekleştirdi.

Geçtiğimiz ay bir tahvil fonu için 5 milyar yuan toplayan Fidelity International’ın Çin biriminde portföy yöneticisi olan Alvin Cheng, tahvil alımındaki son duraklamaya rağmen, tahvil almak için “hala iyi bir zamanlama” olduğunu söyledi.

Çin’in zorlu ekonomik yeniden yapılanmasını desteklemek için destekleyici bir para politikasına ihtiyacı olduğunu savunan Alvin Cheng, “Faiz oranları muhtemelen düşme eğiliminde olacak” dedi.

Standard Chartered Bank, Çin Merkez Bankası’nın 2024 yılının ilk yarısında hem politika faizlerini hem de bankaların zorunlu karşılıklarını düşüreceğini tahmin ediyor.