ÇİNLİ HAVAYOLU ŞİRKETLERİNE, ÇİN’İN YERLİ ÜRETİMİ YOLCU UÇAĞININ İLK TESLİMATI YAPILDI

Çin’in 3 büyük havayolu şirketine Çin Ticari Uçak Şirketi’nin üretimi olan ARJ21 tipi yolcu uçaklarının teslimatı yapıldı. Air China, Chine Eastern ve China Southern Havayolları geçtiğimiz ağustos ayında aynı gün kısa mesafelerde kullanılan yerli üretim yolcu uçağından 35’er adet satın alacaklarını açıklamıştı. Teslimatların 2024’te tamamlanması hedefleniyor.
Öte yandan şirket, dar gövdeli C919 ve Rusya ile birlikte geliştirdiği geniş gövdeli CR929 tipi uçaklarını test uçuşuna tabi tutuyor. Firma bu girişimleriyle salgından dolayı siparişleri düşen Airbus ile Boeing’in hakimiyetindeki uçak piyasasına rakip olarak girme yolunda.
Bir başka gelişme Boeing cephesinde yaşandı. Ünlü uçak firmasının en çok satan modeli geçtiğimiz yıl iki büyük kazaya sebebiyet verdikten sonra piyasadan toplatılmıştı. Bugünlerde firmanın 737 Max modelinin sahaya dönmesi için gerekli test uçuşlarının yapılması planlanıyor.
Toplamda 346 kişinin ölümüyle sonuçlanan kazalarda pay sahibi 737 Max’ın test uçuşlarından olumlu sonuç alınsa dahi, uçağın sahaya dönmesinin aylar alacağı öngörülüyor.
Diğer bir gelişme ise İngiliz Havayollarından geldi. 12 bin kişiyi işten çıkarması gerektiğini belirten ve kabin ekibi için ücret kesintileri planlayan şirket, pilotlarıyla anlaşmaya vardı.
Koronavirüs salgınıyla diğer havayolları gibi ticari bir vurgunla karşı karşıya kalan şirket, fiili olarak görev alamayan pilotlarının, uçuşlara dönmesiyle kesintiye uğrayan ödemelerinin yaklaşık yüzde 8’ini geri alacaklarını açıkladı.