CORONA VİRÜSÜ BİLİNİYOR MUYDU?

Koronavirüs artık gündemin bir numaralı konusu haline gelse de geniş çaplı salgınlar, insanlığın düzenli olarak karşılaştığı sorunlardan biri. Çoğu salgın, daha düşük ölüm oranına sahip olması (örneğin mevsimsel grip, domuz gribi) veya daha küçük çapta kalması (örneğin ebola, zika) nedeniyle Covid-19 kadar gündemde kalmamıştı.

Ancak uzmanlar için bu salgın aslında çok da şaşılacak bir durum değil. Bu konuda bugüne kadar sesini duyurmaya çalışan çoğu kişi, tüm insanlığı tehdit eden bir salgının geleceğine kesin gözle bakarken asıl sorunun “Ne zaman gerçekleşecek?” olduğunu söylüyor.

Bu ortam, elbette, çoğu komplo teorisyenine de uygun bir zemin hazırlıyor. “Virüsün laboratuvar ortamında biyolojik savaş için yapıldığını” savunanlar, bu uyarıları kendi teorilerine bir kanıt olarak gösterebiliyor.

Netflix’in ocak ayında yayınlanan ‘Pandemi’ belgeseli

Netflix’de ocak ayında yayınlanan ‘Pandemi’ isimli dizi belgesel de önceden verilen uyarılara örnek olarak gösterilebilir. Belgesel, 22 Ocak’ta yayına girdiğinde Covid-19’un henüz bir ismi dahi bulunmuyordu.

6 bölümlük dizide doktorlar, araştırmacılar ve sağlık çalışanlarının yıllardır gribe ve benzer virüslere karşı mücadelesi konu alınıyor. Uzmanlar, beyanlarında, koronavirüs benzeri bir salgının kaçınılmaz olduğunu ifade ediyor.

“Pandemi” dizi belgeselinin fragmanı

Dizide grip ve benzeri salgınlara yönelik yürütülen çalışmalar, yayılma hızının düşürülmesi için alınabilecek önlemler gibi konular da inceleniyor.

Ayrıca aşı karşıtlığı konusunun da ele alındığı belgeselde, bu durumun Dünya Sağlık Örgütü tarafından en büyük sağlık sorunlardan biri olarak nitelendirildiği hatırlatılıyor. 

Yapılan uyarılara verilebilecek bir diğer çarpıcı örnek de Microsoft’un kurucusu milyarder iş insanı Bill Gates’in yıllar önce verdiği röportaj ve konferanslar.

Gates, 2015 yılındaki bir röportajında, “Ben ölene kadar bir nükleer savaş görme ihtimalimi çok düşük görüyorum. Ebola’dan daha büyük bir salgının yayıldığını görme ihtimalimin ise yüzde 50’den fazla olduğunu düşünüyorum” ifadelerini kullanıyor.

Bill Gates’in TED konuşmasını Türkçe alt yazıyla izleyebilirsiniz

Bill Gates’in aynı yıl yaptığı TED konuşmasında da dünyayı en fazla tehdit eden riskin bir virüs olduğunun altını çiziyor. İş adamı, simülasyonlardan örnek vererek 30 milyon kişinin hayatını kaybedebileceği uyarısında bulunuyor.

Tüm bu uyarılar, bu konuda çekilen filmlerin ve yazılan romanların da aslında bir kehanet olmadığını ve sadece daha önceki salgınlardan örnek alarak bir kurgu ortaya çıkardıklarını gösteriyor. Zaten bu kitap ve romanlardaki olaylar da koronavirüs salgını ile tamamen aynı değil.

Diğer yandan tüm uzmanların salgına karşı yaptığı önerilerse birbirine benziyor: Önlem alınmalı. Bill Gates, ülkelerin savaş için hazırlandıkları gibi salgınlar için de hazırlanması gerektiğine vurgu yapıyor.