COVİD-19 AFRİKA’DA HIZLA YAYILIYOR

Birleşmiş Milletler (BM), koronavirüsün Afrika’da hızla yayıldığını ve 1,3 milyar nüfuslu kıtayı tehdit ettiğini bildirdi.

BM’ye bağlı Dünya Sağlık Örgütü’nün Afrika Direkötürü Matshidiso Moeti, 10 gün önce kıta genelinde sadece 5 ülkede Covid-19 vakasına rastlandığını ancak şu anda bu rakamın 34 ülkeye çıktığını söyledi.

Düzenlediği basın toplantısında son durumu değerlendiren Doktor Moeti, “54 Afrika ülkesinin 34’ünde Covid-19 vakası var. Son derece hızlı gelişen bir evrim” ifadesini kullandı.

Afrika genelinde çok sayıda enfekte insanın teşhis edilemeyeceği yönündeki fikre inanmadığını dile getiren DSÖ Afrika Kıta Direktörü, bununla birlikte, test kitlerinde eksiklik olduğunu kabul etti. Öte yandan Afrika’da 43 ülkenin test kapasitesine sahip olduğunun altını çizdi.

Seyahat kısıtlamaları konusundaki endişelerini de dile getiren DSÖ yetkilisi, örgüt olarak bazı bölgeler için insani koridorların oluşturulmasını planladıklarını söyledi. 

DSÖ: Afrika genelinde 17 kişi yaşamını yitirdi

Moeti’nin basın toplantısının ardından Dünya Sağlık Örgütü, Afrika genelinde yeni tip koronavirüs (Covid-19) nedeniyle 17 kişinin yaşamını yitirdiğini duyurdu.

Ayrıca DSÖ Afrika’nın Twitter hesabından yapılan açıklamada ise kıtadaki 33 ülkede 633 Covid-19 vakası görüldüğü bildirildi.

Kıtada 17 kişinin salgın nedeniyle hayatını kaybettiği belirtilen açıklamada, “DSÖ, virüsün bulaştığı ülkeleri, gözetim, teşhis ve tedavi ile desteklemektedir.” ifadesi yer aldı.

Öte yandan DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, yaptığı açıklamada, Afrika ülkelerinin, salgın tehdidini ciddiye alarak, en kötüye hazırlıklı olması gerektiğine dikkati çekti.

Kıtada son 24 saatte Gambiya, Moritanya ve Zambiya’da ilk Covid-19 vakaları görülmüştü.