COVİD-19 ALMANYA VE İTALYA İÇİN RESESYON RİSKİ YARATABİLİR

2017’den bu yana Avrupa ekonomisi, merkez bankalarının kontrol edemediği bir dizi şoktan etkilendi. Geçen yıl euro bölgesi GDP‘si yalnızca %1.2 arttı. ABD’nin Çin’le olan ticaret savaşından en çok etkilenen dev üreticiler Almanya ve İtalya, bölgenin büyüme sıralamasının en altına düştü.

İtalya’da bugüne kadar koronavirüse yakalanan kişi sayısı 3 bini geçerken, Fransa ve Almanya’da 200’den fazla vaka doğrulandı.
Avrupa’da üretilen arabaların ve diğer malların büyük bir alıcısı konumunda olan Çin, Almanya’nın ihracatının yüzde 7’sini temsil ediyor. Şubat ayı rakamları henüz açıklanmadı ancak Çin’deki salgın nedeniyle satışların düşeceğine kesin gözüyle bakılıyor.
Salgın nedeniyle yaşanan aksaklıklar, büyük oranda Çin’den gelen parçalara bağlı olan üreticilerin tedarik zincirlerini etkileyerek Almanya gibi ülkelere zarar veriyor.  Euro bölgesinde satın alma yöneticilerinin 2 Mart’ta yayınlanan bir araştırmasına göre, imalat parçalarının teslimat süreleri Şubat ayında önemli ölçüde uzadı.
İtalya’nın en verimli bölgeleri olan Lombardiya ve Veneto, üretimin neredeyse üçte birini temsil etmeleri sebebiyle en çok etkilenen bölgelerin başında geliyor. 15 Mart’a kadar ülke genelinde okulların ve üniversitelerin kapatılması gibi tedbirler de daha fazla insanın evde kalmasını gerektirebilir ve ekonomik aktiviteyi yavaşlatabilir.
Nitekim Goldman Sachs analistleri iki ülkenin de yılın ilk yarısında durgunluğa düşeceğini öngörüyor.
Öte yandan analistler, ikinci yarıda ise sert bir toparlanma bekliyor. Elbette bu, virüsün yayılma hızına ve alınan önlemlere bağlı olarak şekillenecek.

Fransa’da Louvre müzesi gibi bazı turistik mekanların kapanması şüphesiz turizm kaynaklı gelirleri azaltacak. Nitekim OECD verilerine göre Fransa GSYİH’sinin yüzde 7’si, Portekiz ve İspanya GSYİH’sinin ise yaklaşık yüzde 12’si turizmden geliyor.

Deutsche Bank analistleri, euro bölgesi GSYİH büyümesinin ikinci çeyrekte yüzde 4 oranında düşebileceğini, Almanya’da ise bu oranın çok daha yüksek olabileceğini tahmin ediyor.