COVID-19 KÜRESEL AÇLIĞI İKİ KATINA ÇIKARABİLİR!

Birleşmiş Milletler, koronavirüs salgınının ve ekonomik etkilerinin dünyadaki akut açlık sorununu tetikleyerek daha fazla ölüme yol açabileceği uyarısı yaptı. 

Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı (WFP), COVID-19 kaynaklı ekonomik kriz nedeniyle dünyada gıda yetersizliği ve güvensizliği altında yaşayan insan sayısının bu yıl yaklaşık iki katına çıkararak 265 milyona ulaşabileceğini açıkladı.

Yapılan açıklamada salgın sebebiyle düşen turizm gelirleri, işçi dövizleri ve seyahat kısıtlamalarının etkisinin 130 milyon insanı daha açlık ve ölüm riskiyle karşı karşıya getirebileceği belirtildi.

WFP’nin baş ekonomisti ve araştırma direktörü Arif Husain, “COVID-19 hali hazırda söz konusu tehdit altında yaşayan milyonlarca insan ve çok daha fazlası için bir felaket olabilir” diyerek, harekete geçilmediği takdirde sorunun küresel maliyetinin çok yüksek olacağını söyledi. 

Akut gıda krizinin BM’ye göre gıda erişiminin eksik olması ve yetersiz beslenme olarak tanımlandığına dikkat çeken Husain, WFP’nin bu yıl yardım programlarını finanse etmek için 10 ila 12 milyar dolarlık kaynağa ihtiyaç duyacağını kaydetti.

Geçtiğimiz yılki verilere göre dünya genelinde akut gıda güvensizliği tehdidi altında yaşayan 130 milyon kişiden 77 milyonu çatışma bölgelerinde bulunurken, 34 milyon iklim krizi, 24 milyon ise ekonomik krizin yaşandığı ülkelerde yer alıyor.