Deutsche Bank, ECB’den 2024’te 150 baz puan faiz indirimi bekliyor

deutsche bank

Mark Wall liderliğindeki Deutsche Bank ekonomistleri yayınladıkları raporda, “En son enflasyon verileri ve resmi yorumların tonu göz önüne alındığında, çok çekingen davrandığımızdan korkuyoruz. Risk şimdi daha erken ve daha büyük kesintiler ve Fed’den daha fazla ayrışabilen bir ECB” değerlendirmesini yaptılar.

Deutsche Bank ekonomistleri, ECB’den ilk faiz indiriminin Haziran yerine Nisan ayında geleceğini öngörürken, Mart ayı için de “önemli bir indirim riski” olduğunu ifade ettiler.

Ekonomistler, ECB faizinde 2024 sonuna kadar toplamda 150 baz puanlık bir gevşeme olacağını düşünüyorlar.

Ninety One’da portföy yöneticisi olan Stephanie Niven ise, merkez bankacılarının daha uzun süre daha yüksek bir senaryoya yöneldikleri göz önüne alındığında, Euro bölgesinde faiz indirimlerinin önümüzdeki yılın sonunda gerçekleşmesinin daha olası olduğunu söyledi. 

Niven Bloomberg TV’ye verdiği mülakatta, “Avrupa etrafındaki tüm anlatılara, sadece son üç haftada gördüğümüz ters yüz olma durumuna bakmak ilginç.  Avrupa’nın hem konjonktürel hem de yapısal zorlukları var ve bu da piyasaların ECB’den gerçekten ne yapmasını beklediğine dair bu salınım ve oynaklığın çoğuna neden oluyor.” dedi.