Deutsche Bank’a göre BOJ, Japon yenini desteklemek için ultra gevşek para politikasından uzaklaşmalı

Japonya yen

Deutsche Bank’a göre, büyük merkez bankaları arasında Japonya Merkez Bankası (BOJ) ultra gevşek para politikasıyla ün salmış durumda ancak ülkenin para birimini desteklemek için bunun yakında sona ermesi gerekiyor.

Deutsche Bank G10 FX stratejisti Tim Baker CNBC’s Street Signs Asia’ya verdiği demeçte, “Yen’in anlamlı bir şekilde daha iyi olması için diğer tüm merkez bankalarında daha güvercin bir dönüşe ihtiyacınız var ya da Japonya Merkez Bankası’nın niceliksel genişleme ve negatif oranlardan gerçekten uzaklaşmaya başlaması gerekiyor” dedi.

“Şu anda (BOJ) yaptıkları çok fazla QE var, Fed ve ECB’nin şimdiye kadar yaptığından daha fazla. Ancak BOJ enflasyon konusunda eğrinin gerisinde kaldı, sürekli rakamlarını yükseltmek zorunda kalıyorlar, sürekli şaşırıyorlar. Sadece biraz fazla yavaş gidiyorlar gibi görünüyor,” diye konuşan Baker, BOJ’un uzun süredir uyguladığı ultra kolay para politikasını gevşetme konusunda temkinli davrandığını ve ekonomide yeni başlayan iyileşmeleri potansiyel olarak rayından çıkarabilecek herhangi bir erken hamleden çekindiğini vurguladı.

Kaynak: Foreks Haber