DIŞİŞLERİ: FRANSA ARTIK KENDİNİ DEV AYNASINDA GÖRMEKTEN VAZGEÇMELİ

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Anastasiadis ile ortak basın toplantısında Doğu Akdeniz’e ilişkin yaptığı açıklama hakkındaki soruya cevap verdi.
Aksoy, Fransa’nın Doğu Akdeniz’de yaşanan gelişmeler bağlamında attığı her yanlış adımla istikrara katkıda bulunma şansını biraz daha kaybettiğini bildirdi.

Macron’un Libya konusunda yaptığı açıklamalarının Türkiye tarafından bir önemi olmadığını belirten Aksoy, “Libya bağlamında Fransa’dan, meşru Hükümeti devirmeye çalışan saldırgan arasında bir ayrım yapabilmesi beklenmektedir. Bu kapsamda Cumhurbaşkanı Macron’un beyanlarının ülkemiz nezdinde kıymeti yoktur. Türkiye’yi yaptırım diliyle tehdit etmek kimsenin haddi değildir. Fransa, artık kendini dev aynasında görmekten vazgeçmeli ve rasyonel politikalar izlemelidir. Doğu Akdeniz’de ’buranın tek sahibi benim’ anlayışıyla hareket edenleri desteklemeyi bırakmalıdır.” ifadelerine yer verdi.

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de uluslararası hukuktan doğan haklarını korumakta tereddüt göstermeyeceğini vurgulayan Aksoy, “Ülkemizce Doğu Akdeniz’de atılan her adım, uluslararası hukuk temelinde ülkemizin ve Kıbrıs Türklerinin meşru hak ve çıkarlarının savunulmasını hedeflemektedir” dedi.