DSÖ BAŞKANI TEDROS ADHONAM KİMDİR?

Koronavirüs pandemisi nedeniyle son zamanlarda ismi en sık duyulan kişilerin başında Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus geliyor.

Adhanom Ghebreyesus salgını iyi yönetememekle suçlanarak hedef tahtasına konulurken, bazı siyasilerce istifası isteniyor.

Peki DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus kimdir? Medyada sık sık karşımıza çıkan bu önemli figürü ne kadar tanıyoruz?

2017 yılında DSÖ’nün Genel Direktörlüğüne getirilen Tedros Adhanom Ghebreyesus 1965 yılında, o dönem Etiyopya sayılan, bugün ise Eritre’nin başkenti olan Asmara’da dünyaya geldi.

Örgütün Afrika kökenli ve tıp doktoru olmayan ilk başkanı olan Tedros Adhanom, bu göreve gelmeden önceEtiyopya hükümetinde 2005’ten 2012’ye kadar Sağlık Bakanı, 2012-2016 yılları arasında ise Dışişleri Bakanı olarak görev yaptı.

Salgın hastalıklarla çocukluğunda tanışan Ghebreyesus, erkek kardeşini 3-4 yaşlarında büyük olasılıkla kızamık olduğu belirtilen hastalıktan kaybetti.

1986 yılında Asmara Üniversitesi’nden Biyoloji alanında lisans derecesi alan Tedros Adhanom Ghebreyesus, 1992’de Londra Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları İmmünolojisi alanında yüksek lisansını tamamladı.

2000 yılındaise İngiltere’deki Nottingham Üniversitesi’nden Etiyopya’nın Tigray bölgesinde sıtmanın bulaşmasında barajların etkilerini araştırdığı teziyle doktora derecesini aldı.

Ghebreyesus, 2001’de Tigray Bölgesel Sağlık Bürosu başkanı olarak atanırken, büro başkanlığı döneminde bölgedeki AIDS ve menenjit vakalarının önemli oranda azalmasını sağlamakla ödüllendirildi.

2003 yılında Etiyopya Sağlık Bakanı Yardımcısı olan Tedros Adhanom Ghebreyesus, 2005’te ise Sağlık Bakanı olarak atandı.

Ghebreyesus, Sağlık Bakanlığının karşı karşıya olduğu yoksulluk, yetersiz altyapı gibi zorluklara rağmen attığı adımlar ve yaptığı çalışmalarla ülkedeki sağlık göstergelerinde kayda değer ilerlemeler sağlayan bir isim olarak öne çıktı.

Dr. Tedros, Sağlık Bakanı olduğu dönemde eski ABD Başkanı Bill Clinton ile Bill ve Melinda Gates Vakfı başta olmak üzere pek çok önemli isim ve kurumla yakın ilişkiler kurdu.

Küresel sağlık girişimlerinde oldukça aktif rol oynayan Dr. Tedros, ülkesi ile pek çok uluslararası sağlık kuruluşu arasında anlaşmalar imzaladı.

Etiyopyalı politikacı ve akademisyen, kurmuş olduğu iyi ilişkilerin de yardımıyla 2009’da iki yıllığına AIDS, Tüberküloz ve Sıtma ile Mücadele Küresel Fonu Yönetim Kurulu Başkanlığına seçildi.

Tedros Adhanom Ghebreyesus, Dışişleri Bakanlığı görevinde ise Afrika Birliği’nin 2013-2016 Batı Afrika Ebola virüsü salgınına karşı mücadelesinde aktif bir rol oynadı. Dr. Tedros, Ebola krizinin temel sağlık hizmetlerini güçlendirmek ve kritik bir güvenlik sorunu olarak sağlığın önemini vurgulamak için önemli bir fırsat sunduğunu savundu.