DUBAİ ‘BORÇ KRİZİ’ RİSKİ İLE KARŞI KARŞIYA

Körfez bölgesinin finans ve turizm merkezi konumundaki Dubai, koronavirüs salgını ve düşen petrol fiyatları nedeniyle yeni bir borç krizi riski ile karşı karşıya.

Salgınla mücadele kapsamında sert tedbirler ve sokağa çıkma yasağı uygulayan Dubai’nin, petrol piyasasında yaşanan son gelişmelerin de etkisiyle bölgedeki en kırılgan ekonomi olduğu söylenirken, 2009’dakine benzer bir borç krizi riskine dikkat çekiliyor.

İngiltere merkezli uluslararası danışmanlık şirketi Capital Economics, bu hafta yayınladığı raporunda Dubai’nin yaşanan finansal sorunlara karşı ‘en savunmasız ekonomi’ olduğunu belirterek, “Salgın için alınan önlemler yaza kadar uzarsa Dubai ekonomisinin bu yıl en az yüzde 5-6 oranında daralabileceğini düşünüyoruz” ifadesini kullandı.

Emirliğe dünyanın dört bir yanından büyük yatırımlar çeken devasa Dünya Expo Fuarı’nı bu yıl salgın nedeniyle ertelemek zorunda kalan Dubai, mart ayından bu yana seyahat kısıtlamaları nedeniyle turizm gelirlerinde de sert bir kayıp yaşıyor.

2009’daki kriz, Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) yedi emirliğinden biri olan Dubai’nin, krizi aşmak için başkent Abu Dabi’den 20 milyar dolar yardım almasına neden olmuştu.

 

Abu Dabi Devreye Girer mi?

Capital Economics, borç krizi sorununun nasıl sonuçlanacağının, büyük ölçüde Abu Dabi yönetiminin yine devreye girip girmemesine bağlı olacağını not düştü.

Petrol fiyatlarında yaşanan düşüşten etkilenen Abu Dabi’nin destek kapasitesinin de sınırlı olabileceği belirtilse de yetkililer tarafından geçtiğimiz hafta yapılan açıklamalarda salgına rağmen Abu Dabi ekonominin güçlü bir pozisyonda olduğu kaydedildi.

Abu Dabi yönetimi, mart ayında salgın kaynaklı ekonomik krizden etkilenen özel sektör ve bankaları rahatlatmak üzere 27 milyar dolarlık acil teşvik planı açıklamıştı.

Danışmanlık şirketi Capital Economics, raporunda Abu Dabi’nin varlık fonlarının yaklaşık 950 milyar dolar değerinde olduğuna dikkat çekerek, “Dubai’nin borçlarının on üç katından daha fazlasını ödeyebilir” değerlendirmesini yaptı.

Şirket, mevcut şartlarda Abu Dabi’nin yardım konusunda tereddüt edebileceğinin ancak Dubai’yi kurtarmanın bir bütün olarak BAE’nin ekonomik ve siyasi istikrarı için önemli olduğunun altını çizdi.