DÜNYA EKONOMİK FORUMU: ‘ROBOT DEVRİMİ’ EŞİTSİZLİĞİ DERİNLEŞTİRECEK

Dünya Ekonomik Forumu (World Economic Forum), 2025’e kadar dünyadaki işlerin yarısının makineler tarafından yapılacağını belirtti.

Dünyada toplam 8 milyon kişiyi çalıştıran 300 büyük şirketin incelendiği raporda, 2025 yılına kadar insanların yaptığı işlerin yarısının makineler tarafından yapılacağı, bunun da eşitsizliği daha da kötüleştireceği tahmininde bulunuldu.

İsviçre merkezli uluslararası vakıf, yayınladığı yeni raporda “robot devriminin” dünya çapında 97 milyon yeni iş yaratacağını, ancak bir o kadarını da yok edeceğini ve bazı kesimleri özellikle risk altında bırakacağını söyledi.

Raporda en fazla tehdit altında olan işlerin yönetim ile veri işlemede yapılan manuel görevler olduğu, bakım, büyük veri ve yeşil ekonomi alanlarında ise yeni işlerin ortaya çıkacağı ifade edildi. 

İncelenen şirketlerde yapılan anketlere göre iş verenlerin yarısından fazlası bazı işlerde otomasyonun hızlanacağını düşünürken, yüzde 43’ü teknolojiye bağlı işten çıkarmalar yapmak durumunda kalacakları görüşünde.

Dünya Ekonomik Forumu, koronavirüs salgınıyla firmaların maliyet düşürme ve yeni çalışma yöntemleri geliştirme kapsamında yeni teknolojileri daha hızlı benimsediğine dikkat çekerken, işçilerin ‘hızlanan otomasyon ve salgın kaynaklı ekonomik durgunluğun sonuçları’ nedeniyle çifte tehditle karşı karşıya oldukları uyarısı yaptı.

Raporda bu durumun işgücü piyasalarında var olan eşitsizlikleri derinleştirdiği ve 2008 küresel mali krizinden bu yana istihdamda elde edilen kazanımları tersine çevirdiği değerlendirmesi yer aldı.