‘DÜNYA TURİZMİNDE KAYIP 3 TRİLYON DOLAR’

turizm

Turizm alanında dünyanın önde gelen temsilcileri, Kovid-19 dönemi ve sonrasısektörü değerlendirmek üzereİstanbul’da buluştu.

Turizmin Davos’u” olarak anılan Global Turizm Forum’a 30’dan fazla ülkeden çok sayıda davetli katılırken, pandeminedeniyleetkinliğin bir kısmı online olarak yapıldı.

Çırağan’da gerçekleşen oturumda konuşan Dünya Turizm Forumu Enstitüsü (World Tourism Forum Institute) Başkanı Bulut Bağcı, salgınnedeniyle dünya genelinde turizm sektöründe 3 trilyon dolarlık kayıp olduğunu söyledi.

Turizm yatırımlarının ülkelerin refah düzeyini artırdığını belirten Bağcı, “Ülkeleri turizm anlamında dijitalleştirmeyiamaçlıyoruz. Bunun için de ciddi anlamda destek sağlıyoruzzira turizm sadece para değilaynı zamanda bir kültür demektir” diye konuştu. 

Bağcı, 2021 yılı için farklı ülkelerde önemli çalışmalar yürüttüklerini ifade ederekönümüzdeki yıl özellikle Çin’e odaklanacaklarını dile getirdi.

Avrupa Parlamentosu Başkanı: “Turizmde yeni kurallar belirlenmeli”

Avrupa Parlamentosu Başkanı David Sassoli de zirvede online bir konuşma yaptı.

Turizmin Avrupa’nın en büyük gelir kaynağı olduğunu belirten Başkan Sassoli,2019 yılında toplam istihdamın yüzde11.2’sinin turizm sektöründe çalıştığını, turizminAB’nin gayrisafi milli hasılasının yüzde9.5’ini oluşturduğunu hatırlattı.

David Sassoli, konuşmasında AB’nin ülkeler arasında vatandaşların ihtiyaçları ve talepleri doğrultusunda yeni seyahat kuralları belirlenmesi gerektiğine de dikkat çekti. 

Ralph Radtke: Çırağan’da karantina odaları ayırdık

Zirveye ev sahipliği yapan Çırağan Palace Kempinski İstanbul Genel Müdürü Ralph Radtke EKOTÜRK’e yaptığı açıklamada özellikle lüks turizmin salgından etkilendiğini ancak yatırımların tüm hızıyla devam ettiğini vurguladı.

Radtke, salgın ilk ortaya çıktığı dönemde Çin’deki otellerin ne gibi önlemler aldıklarını detaylı biçimde incelediklerinin ve kendilerini Türkiye’de vakalar henüz ortaya çıkmadan çok önce buna göre hazırladıklarının altını çizdi.

Çırağan’daki misafirlerin sağlık ve konforunun en üst seviyede olması için çalıştıklarını vurgulayan Genel Müdür Ralph Radtke, otelde bazı odaların karantina odası olarak ayrıldığını da sözlerine ekledi.