Dünya ülkelerine iki milyar doz Covid-19 aşısı

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), 2021 yılının sonuna kadar dünya ülkelerine 2 milyar doz Covid-19 aşısı temin etmeyi hedefliyor. Bunun için gelecek 12 ay içinde 31,3 milyar doların toplanması gerekiyor.

“ACT Accelerator” inisiyatifi kapsamında 2021 sonuna kadar az gelişmiş ülkelere sağlanacak 1 milyar doz aşı dâhil tüm dünyaya toplamda 2 milyar aşı dağıtılacak.

DSÖ Genel Sekreteri Tedros Adhanom Ghebreyesus, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve Bill & Melinda Gates Vakfı’nın kurucusu olan Melinda Gates tarafından nisan ayında başlatılan “ACT Accelerator”, Covid-19 salgınıyla mücadele kapsamında test, tedavi ve aşı araştırmalarının hızlandırılmasını ve söz konusu tıbbi malzemelerin adil dağıtılmasını amaçlıyor.

İnisiyatif kapsamında DSÖ, 2021 yılının sonuna kadar tüm dünyaya 2 milyar doz Covid-19 aşısı ile aynı yılın ortalarına kadar az gelişmiş ülkelere 500 milyon test kiti ve 245 milyon ilacın sağlanması için çalışıyor.

DSÖ’den yapılan açıklamada planın gerçekleştirilmesi için gelecek 12 ayda 31 milyar 300 milyon dolara ihtiyaç duyulduğu ifade edildi.

ACT Accelerator programının özel elçisi Andrew Witty, verdiği mülakatta, birçok ülkenin Covid-19 aşısıyla ilgili araştırmalara katkı yaptığını belirterek, Batılı ilaç şirketlerinin katkıları yanında Çin’in ilgili kurumlarının da aşı üretimi için büyük çaba gösterdiğini gördüklerini söyledi.