Dünyaca ünlü ekonomist Steve Hanke Ekotürk’e konuştu: ABD’de resesyon kaçınılmaz

steve hanke abd resesyon

Dünyaca ünlü ekonomist Steve Hanke, ABD ekonomisinin 2023’te oldukça ciddi bir resesyona gireceğini söyledi.

Johns Hopkins Üniversitesi ekonomi profesörü Steve Hanke, ABD ve dünya ekonomisine dair Ekotürk’ten Feyza Gümüşlüoğlu’na önemli değerlendirmelerde bulundu.

 

ABD’de resesyon endişeleri hakkında konuşan ünlü ekonomist, yaklaşık bir yıl önce ülkedeki enflasyonun hızla artacağı ve yılda 9’lara kadar çıkacağı öngörüsünü hatırlatarak, “yine aynı modele dayanarak, önümüzdeki yıl ABD ekonomisinde oldukça ciddi bir resesyon yaşayacağımızı öngörüyorum” dedi.

 

ABD’deki enflasyonu artıran temel faktörün 2020’den beri para arzında yaşanan devasa artış olduğunu söyleyen Hanke, öte yandan son beş aydır para arzının hiç artmadığını, bunun da kaçınılmaz olarak resesyona yol açacağını ifade etti.

 

ABD Merkez Bankası Fed’i “ne yaptığını bilmemekle” eleştiren ekonomist, “Fed Başkanı adeta kör. Para arzına bakmıyor. Enflasyonun gerçek nedenini anlamıyor. Şimdi de her şeyi daha fazla sıkılaştırmak istediğini söylüyor. ABD’de gerçekten ciddi bir sorunun içindeyiz” diye konuştu.

 

Hanke, resesyonu önlemek için geç kalınıp kalınmadığına ilişkin soruya, “sorunu çözemesek de hafifletebiliriz. Ne kadar ciddi olacağı ve ne kadar uzun süreceği bir kenara, kesinlikle bir resesyon olacak. Enflasyonu düşürmek için para arzı artırılarak yılda yaklaşık yüzde 5 ila 6 oranında büyümeli. Şu anda bu artış sıfır. Para arzının daha fazla yavaşlamaması gerekiyor” yanıtını verdi.

 

Faiz artışlarının enflasyonla mücadelede etkili bir araç olup olmadığına dair de değerlendirmelerde bulunan Steve Hanke, “esas olan faiz oranı değil para arzıdır” dedi.

 

Geçmişte enflasyonu kontrol altına almak için faizlerin çok hızlı artırıldığını ancak bunun bir işe yaramadığını ABD’den örneklerle açıklayan ekonomist, “Esas bakmanız gereken şey faiz oranları değildir. Faiz, enflasyonu takip eder. Enflasyona neden olmaz. Bu konuda Türkiye’de yanlış bir kanaat var” şeklinde konuştu.

 

Türkiye’de enflasyonun ana sebebinin, para arzının yılda yaklaşık yüzde 80 büyümesi olduğunu söyleyen ABD’li ekonomist şöyle devam etti:

 

“Şu anda para arzı, olması gerekenden yaklaşık altı kat hızlı büyüyor. Türkiye’de enflasyonu kontrol etmek istiyorsanız para arzındaki büyüme oranı yaklaşık yüzde 14 olmalı. Türkiye için altın büyüme oranı dediğim bu. Bu civarda olmalı ki Türkiye’nin olması gereken enflasyon değerine ulaşılabilsin.”

 

Türkiye için para kurulu önerisini yineleyen Steve Hanke, “Tarihte 70’in üzerinde para kurulu oldu, hepsi de başarılıydı” diyerek bu sistemin gerek enflasyonla mücadele gerekse düşük faiz tercihi için anahtar olduğunu savundu. Türkiye’nin parasını altına çıpalamasını tavsiye eden ekonomist, “jeopolitik durum, siyasi ve toplumsal tercihler göz önüne alındığında Türkiye için ben dolar veya başka bir para birimi değil altını öneriyorum” yorumunu yaptı.

 

Programın sonunda küresel jeopolitik risklere de değinen ünlü ekonomist, “Rusya’ya yönelik yaptırımların hatalı olduğunu ve yaptırımların geri tepmesi nedeniyle bu kış Avrupa’da büyük bir siyasi çalkantı olacağını” söyledi.

 

“ABD, Rusya’ya karşı açıktan ilan edilmemiş bir savaşa girdi. Bu son derece tehlikeli” diyen Hanke, Türkiye’nin arabuluculuk rolüne değinerek, “Erdoğan savaşı diplomasi ile durdurmak istiyor. ABD ve Avrupa gibi kızıştırmak değil. Bu çok doğru bir yaklaşım” ifadelerini kullandı.

Programın tekrarını izlemek için buraya tıklayabilirsiniz.