DÜNYADA BİR İLK: UZAKTAN TURİZM!

Koronavirüs salgınının dünyada en sert vurduğu sektörlerin başında turizm geliyor.

Sektör neredeyse tamamen durma noktasına gelirken, seyahat yasağı nedeniyle dış dünyaya kapanan Faroe Adaları salgın döneminde ‘uzaktan turizm’ yöntemini geliştirerek dünyada bir ilke imza attı.

Kuzey Atlantik’teki adalar birliği Faroe Adaları, normal zamanda epey canlı olan turizm sektörünü dijital ortama taşıdı. Ülke, dünyanın dört bir yanındaki turistleri evlerinden ziyarete çağıran Uzaktan Turizm (Remote Tourism) adlı bir proje geliştirdi.

Proje sayesinde isteyenler akıllı telefon, tablet ve bilgisayarları aracılığıyla yerel rehberler eşliğinde canlı olarak ada ülkesini gezebiliyor.

Rehberlerde bulunan canlı kamera sayesinde ‘sanal turistler’ sadece etrafı görmekle kalmıyor, aynı zamanda ekranlarındaki yön tuşları aracılığıyla istedikleri rota konusunda rehberlerini yönlendirebiliyor. Turistler ayrıca adaya dair merak ettikleri soruları da sorabiliyor.

Salgın döneminde günlük olarak düzenlenecek ücretsiz sanal turlarda yürüyerek adaları keşfetmenin yanı sıra at binmek, helikopter turu yapmak, yelkenliyle açılmak gibi farklı seçenekler de bulunuyor.

Norveç ve İzlanda’nın arasında bulunan Faroe Adaları irili ufaklı toplam 18 adadan oluşuyor. İçişlerinde bağımsız olan ülke, dışişlerinde büyük ölçüde Danimarka’ya bağlı hareket ediyor.

Ada ülkesinin toplam nüfusu yaklaşık 50 bin civarında.

Canlı sanal turlara remote-tourism.com adresi üzerinden erişilebiliyor.