DÜNYADA EVDE EKMEK YAPIMINA İLGİ ARTTI

Koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında alınan önlemler dünya genelinde insanların evde vakit geçirmesine sebep olurken, bu süreçte özellikle evde ekmek yapımını olan ilgi arttı.

Yalnızca Türkiye’de değil dünyanın birçok ülkesinde de evde ekmek yapımına bağlı olarak un satışlarının yanı sıra internette evde ekmek yapımı için gerçekleştirilen aramalar da ciddi artış gösterdi.

Bu ülkelerden biri de Fransa. Önde gelen pazar araştırma şirketlerinden Nielsen, ülkedeki un satışlarının Mart ayında önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 160 artarak pirinç, makarna ve sabun gibi salgın döneminin diğer temel ihtiyaç maddeleri arasına girdiğini ortaya koydu.

Economist dergisinde yer alan haberde un satışlarının yanı sıra internette ekmek yapımına ilişkin aramaların da salgın döneminde bariz biçimde arttığı belirtildi. Google’dan edinilen bilgilere göre dünya genelinde Nisan ayının başından bu yana arama motorunda farklı dillerde ‘maya’ kelimesinin geçtiği aramalar, mart ayının ilk haftasına kıyasla yüzde 300 oranında artış gösterdi.

Kurabiye ve kek ise ekmekten sonraki en popüler aramalar olarak öne çıkıyor.

Nitekim ekmek yapımına olan ilgi artışı sosyal medyaya da yansımış durumda. Buna göre Instagram’da ‘ev yapımı’ (home bake) etiketi ile paylaşılan fotoğraf sayısında mart ayının son haftasında yüzde 40’lık artış görüldüğü aktarılırken, bu tür paylaşımlara gelen beğeni ve yorum sayısının da en az ikiye katlanması dikkat çekti.