DÜZCE’DE, FINDIK HASAT İŞLEMİ BAŞLADI

Türkiye’nin fındık rekoltesinin %27’sini sağlayan Düzce’de, toplanan fındık, güneşe serilerek kurutulmasının ardından harmana hazır hale getirilecek.

Akçakoca’da alçak kesimlerde fındık üretimi yapan çiftçiler, bölgede “Yeşil Altın” diye tabir edilen ürününü toplamaya başladı.

Randıman kaybını engellemek için iyice kurutulan fındık, bu yıl erken açıklanan ve üreticiyi memnun eden fiyatlarla pazara sürülmeye başlanacak.

İlde 63 bin hektar alanda üretilen fındığın yüzde 90’ı işlenerek yurt dışına ihraç ediliyor.

Kalitesiyle özellikle çikolata üreticilerinin tercihi olan Batı Karadeniz fındığının eylül ayının 20’sine kadar toplanarak satışa hazır hale getirilmesi planlanıyor.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ise yaptığı açıklamada, Akçakoca’da fındık toplama tarihlerinin; 20.08.2020 olarak belirlendiğini açıkladı.

Fındık üreticileri ise; fındık hasat edilmeden fiyatının açıklamasının üreticinin yüzünü güldürdüğünü belirterek, fiyatların ise memnun edici olduğunu söyledi.

CumhurBaşkanı Recep Tayip Erdoğan, Fındık alım fiyatını yüzde 50 sağlam iç esasına göre Giresun kalite kabuklu için 22,5, levant kalite kabuklu için 22 lira olarak belirlendoğını açıklamıştı.