E-TİCARET HACMİNDE %64’LÜK BİR ARTIŞ YAŞANDI

Pekcan: 2020 yılının ilk 6 ayında geçen yılın aynı dönemine göre e-ticaret hacminde yüzde 64’lük önemli bir artış yaşanmıştır.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, “Pandemi ve karantina koşullarının  da etkisiyle,2020 yılının ilk 6 ayında geçen yılın aynı dönemine göre  e-ticaret hacminde  yüzde 64’lük önemli bir artış yaşanmıştır. 2019  yılının ilk 6 ayında e-ticaretin genel ticaret içerisindeki oranı   yüzde 8,4 iken, 2020 yılının ilk 6 ayında  yüzde 14,2 olarak  gerçekleşmiştir” dedi.
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, video-konferans yöntemiyle “Kadın
Girişimcileri Buluşmaları” programına katıldı.
Toplantıya katılmaktan mutluluk duyduğunu belirten Bakan Pekcan,  e- Ticaret’in öneminin pandemi sürecinde , bir kez daha anlaşıldığını  bildirdi. Dijitalleşmeye bakanlık olarak önem verdiklerini ifade eden
Bakan Pekcan, “Bilişim teknolojilerinin öne çıktığı çağda e- ticaretin  rolü ve önemi giderek artmakta. Ticaretin bu süreçlerinin esneklik ve  kolaylık sağlamasının  yanısıra, girişimcilere maliyet avantajları da   sağlamakta. Genç girişimciler, için özellikle yeni girişimciler için  ticari faaliyetlerini tanıtıp geliştirmeleri noktasında avantaj ve  kolaylıklar sağlamaktadır” dedi.

“Ülkemizde e- ticaretin sektörel ve coğrafi bazda  dağılımı ile  ilgili pek çok veriyi sağlayabiliyoruz”

Bu sene içerisinde Türkiye’de ilk defa e- ticaret verilerinin  paylaşıldığını kaydeden Pekcan,”2019 e- ticaret hacmi 136 milyar TL.
2020 ilk altı ayında  91 milyar 700 milyon TL. olduğunu görüyoruz.
Pandemi ve karantina koşullarının etkisiyle 2020’nin ilk altı ayında  e- ticaret hacminde  yüzde 64 artış olduğunu görüyoruz. 2019 ‘un ilk  altı ayında e- ticaretin genel ticaret içindeki payı yüzde 8,4 iken
2020 yılının ilk altı ayında 14,2 olarak gerçekleşmiştir. Ülkemizde e-  ticaretin sektörel ve coğrafi bazda dağılımı ile ilgili pek çok veriyi  sağlayabiliyoruz” diye konuştu.

“E-ticaret platformumuzu kullanan firma sayısı 300 bine ulaşmış  durumda”

E ticaret verileri ile ilgili derlenen bütün verilerin sektörle  ilgili  stratejilerin belirlenmesinde faydalı olduğunu aktaran Bakan
Pakcan,”Bakanlık olarak e-ticarette güvenli ticaret için ciddi  çalışmalar yaptık. E- ticarette güven damgasını oluşturmuş  bulunuyoruz. E- ticarette güven damgasını şu ana kadar 18 web sitesi  almış durumda. Tüketicilerde güven damgası bulunan sitelerde daha  güvenli alışveriş yapabileceklerine ikna olacaklar. Bakanlık olarak e-  ticaret üzerinde bir platform oluşturduk. E-ticaret ile ilgili bütün  çalışmalara ulaşabilirler. Mart ayında faaliyete aldığımız bu e-  ticaret platformumuzu kullanan firma sayısı 300 bine ulaşmış durumda.
Bakanlığımızın dijital dönüşüm çalışmaları kapsamında en temel  hedeflerimizden biri ihracatımızı yaymak. Daha fazla kadın  girişimcimizi ihracat ailesinin bir ferdi olarak eklemeyi istiyoruz”  şeklinde konuştu.