ECB, ana refinansman oranı ve mevduat oranı arasında farkı 15 baz puana indirecek

ECB tutanakları

ECB, uzun süredir beklenen çerçeve gözden geçirmesinin sonuçlarını açıkladı. 

Enflasyonun yükseldiği ve son on yılda pompalanan fazla likiditenin yavaş yavaş sistemden çekildiği yeni bir dönemde ECB’nin faiz oranlarını yönlendirmeye yönelik yeni çerçevesinin kilit noktaları şöyle:

ECB, gecelik bankalararası faiz oranlarını, şu anda %4 olan banka mevduatlarına ödediği oranın “yakınında” tutmayı hedefleyecektir. Ancak bir miktar dalgalanmaya müsamaha gösterecektir.

Bankalar, haftalık Ana Refinansman Operasyonları (MRO) ve 90 günlük ihaleler yoluyla ECB’den borç alabilmeye devam edecek.

Halen %4,50 olan MRO oranı 18 Eylül itibariyle düşürülerek mevduat oranı ile arasındaki fark 15 baz puana indirilecek. Bu sayede Euro Kısa Vadeli Faiz Oranı (ESTR) ECB’nin mevduat faiz oranına yakın tutulurken bankaların birbirlerine borç vermeleri için bir miktar teşvik sağlanmış olacak.

ECB, likiditenin azalması sonucunda bankaların kendisinden yeniden borç almaya başladığını gördüğünde, bankalar için yeni, uzun vadeli krediler ve tahvil alımlarını “daha sonraki bir aşamada” başlatacaktır.

Yeni tahvil portföyü muhtemelen daha kısa vadeli tahvillerden oluşacak, çünkü sadece bankaların banknot talebi ve asgari rezerv zorunluluklarından kaynaklanan “yapısal likidite ihtiyaçlarını” karşılamayı amaçlayacak.

ECB’nin Varlık Alım Programı ve Pandemi Acil Durum Alım Programı devam edecektir.

Bankalar için Asgari Rezerv Gereklilikleri %1’de kalacaktır.

ECB çerçevesini 2026’da ya da gerekirse daha erken bir tarihte tekrar gözden geçirecektir. Ayrıca yeni borç verme ve tahvil alım operasyonlarının tasarımına ilişkin derinlemesine bir analiz gerçekleştirecektir.