ECB Baş Ekonomisti Lane: Ekonominin reresyondan kaçınabilmesi için hala iyi bir şans var

Avrupa Merkez Bankası (ECB) baş ekonomisti Philip Lane, sıkılaşan kredi piyasasına rağmen ekonominin resesyondan kaçınması için hala “iyi bir durum” olduğunu söyledi.

Lane, şirketlerin bir resesyona hazırlıklı olmaması nedeniyle Euro bölgesi ekonomisinin bir kredi sıkışıklığından kaçınabileceğinden emin olduğunu belirtti.

Lane, “Kredilerde sıkılaşmanın resesyonist bir olay olmadığı konusunda oldukça iyimseriz. Bu nedenle yumuşak iniş senaryosunun hala geçerli olduğunu düşünüyoruz” dedi.

ECB’nin gelecek yıl faiz oranını düşürmesine yönelik piyasa beklentilerini  de yorumlayan Lane, %4’ün “sonsuza kadar sürecek bir oran olmadığını” ve “normal olmadığını” söyledi.

Lane, yeni işe alınanlarda ücretlerindeki artışın yavaşladığına dair işaretlerin, enflasyonun 2025 yılına kadar ECB’nin %2’lik hedefine geri dönmesi için iyiye işaret olduğunu da vurguladı.

Ancak Lane, Orta Doğu’daki savaşın şiddetlendirdiği yeni bir “enerji şoku” konusunda uyarıda bulundu ve “Enerji enflasyonundaki iyi huylu momentum dinamiği son birkaç ayda tersine döndü. Yeni bir enerji şokumuz var, petrol fiyatları oldukça yükseldi, gaz fiyatları oldukça yükseldi ve şimdi bu savaşla etkileşime giriyor” dedi.

Kaynak: Foreks Haber