ECB Yönetim Konseyi üyesi Wunsch: Faiz indirimine yönelik beklentilerin güçlenmesi tersine faiz artırımına yol açabilir

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yönetim Konseyi üyesi Pierre Wunsch, yatırımcıların parasal gevşemeye ilişkin pozisyon alımlarının güçlenmesinin Banka’nın politika duruşunu zayıflatması halinde ECB’nin borçlanma maliyetlerini yeniden yükseltmek zorunda kalabileceğini savundu.

Belçika MB Başkanı olan Wunsch, piyasaların daha fazla faiz artırımı olasılığını göz ardı ederek “iyimser” bir bakış açısına sahip olduklarını ve ECB’nin mevduat faizini mevcut %4 seviyesinden ilk kez Nisan ayında indirmesini beklediklerini söyledi.

Wunsch, “Herkes kesinti yapacağımıza inanırsa bu bir sorun olur mu?. O zaman daha az kısıtlayıcı bir para politikamız olur. O zaman da yeterince kısıtlayıcı olacağından emin değilim. Bu da diğer yönde düzeltme yapma riskini artırır” diye konuştu.

Yönetim Konseyi’nin şahin üyeleri arasında yer alan Wunsch, “Bence piyasalar bugün daha fazlasını yapmamız ya da %4’te daha uzun süre kalmamız gerektiği ihtimalini dışladıkları için nispeten iyimserler” dedi.

“Enflasyonun yeterince hızlı düşmediği sonucuna varırsak, bunu projeksiyonumuz ve iletişimimiz yoluyla ileteceğiz” diye konuşan Wunsch, “Eğer piyasalar bundan daha uzun süre yüksek olacağı sonucunu çıkarmazsa, o zaman faiz araçlarımızı kullanmak ve gitmek istediğimiz yere ulaşmak için faizleri arttırmak zorunda kalacağız” ifadelerini kullandı.

Wunsch, önümüzdeki iki politika toplantısında faiz oranlarında herhangi bir değişiklik öngörmediğini de vurguladı.

Kaynak: Foreks Haber