ECB Yönetim Kurulu üyesi Schnabel: Daha küçük bir bilanço tutulmalı, ama o bütçe de kriz öncesine göre 3 kat daha büyük olacak

Avrupa Merkez Bankası Yönetim Kurulu üyesi Isabel Schnabel, Banka’nın daha küçük bir bilanço tutması ve bankaların nakde ihtiyaç duyduklarında kendisinden borç almaları gerektiğini söyledi.

Schnabel, bankaların ECB’den ne kadar borç alacaklarına kendilerinin karar vereceği bir sistemi savundu.

Baş Ekonomist Philip Lane tarafından ortaya konan “talep odaklı” yaklaşımının, 20 ülkesi farklı ekonomik güce ve ayrı bankacılık sistemlerine sahip olan Euro bölgesine uygun olduğunu ifade eden Schnabel, “Talep odaklı bir sistem, parçalanmaya eğilimli olabilecek heterojen bir para birimi birliği için çok uygundur. Böyle bir sistem aynı zamanda merkez bankası bilançosunun büyüklüğünü de muhtemelen sınırlar” dedi.

Bununla birlikte Schnabel, “farklı araçların bir karışımına sahip olmanın mantıklı olabileceğini” kabul ederek, politika yapıcıların Euro bölgesi mali sistemi için bu karmaşık ama önemli tartışmada bir uzlaşma arayışında olabileceğini öne sürdü.

Schnabel, bu durumda daha uzun vadeli kredilerin varlık alımlarından daha iyi olduğunu çünkü bankacılık sektörünün daha derinlerine ulaştığını, tahvil alımlarından elde edilen nakdin ise sınırlı sayıda büyük kuruluş etrafında yoğunlaşma eğiliminde olduğunu savundu.

Schnabel, ECB’nin şu anda 7 trilyon avro olan bilançosunun asgari büyüklüğünün, tamamen otonom faktörlerin bir sonucu olarak, 1 trilyon avroyu aştığı küresel mali kriz öncesine kıyasla “yaklaşık üç kat daha büyük” kalacağını tahmin etti.

ECB Yönetim Kurulu üyesi Isabel Schnabel, enflasyondaki “kayda değer” düşüş göz önüne alındığında daha fazla faiz artırımını masadan kaldırabileceğini ve politika yapıcıların faiz oranlarının 2024 ortasına kadar sabit kalması için rehberlik etmemeleri gerektiğini söyledi.

Daha bir ay önce faiz artırımının bir seçenek olarak kalması gerektiğini çünkü enflasyonla mücadelenin “son milinin” en zorlu dönem olabileceğini söyleyen Schnabel, arka arkaya gelen üç beklenmedik iyi enflasyon verisinin ardından duruşunu değiştirdiğini söyledi.

“Gerçekler değiştiğinde ben de fikrimi değiştiririm. Siz ne yaparsınız efendim?” Schnabel bir röportajında John Maynard Keynes’e atfedilen bir sözü tekrarladı. “En son açıklanan enflasyon rakamları faiz artırımını oldukça düşük bir ihtimal haline getirdi.”

Schnabel ayrıca, hızla değişen enflasyon rakamlarının politika yapıcıları yukarı çıkarken olduğu gibi aşağı inerken de şaşırttığı göz önüne alındığında, piyasaları faiz oranı hamleleri konusunda çok ileriye yönlendirmemeleri konusunda uyardı.

Schnabel, “Her iki yönde de birçok kez şaşırdık. Bu nedenle altı ay içinde gerçekleşecek bir şey hakkında açıklama yaparken dikkatli olmalıyız” diye konuştu.

Piyasalar, ECB’nin %4’lük mevduat faizinde beşten fazla indirim yapılacağını ve ilkinin Mart ayında gerçekleşeceğini fiyatlıyor.

Schnabel bu tahminleri bazı meslektaşlarına kıyasla daha mütevazı bir şekilde geri çevirdi ve “Merkez bankaları daha temkinli ve ben daha temkinli olmaları gerektiğini savunuyorumi. İki yıldan fazla bir süredir hedefin üzerinde seyreden enflasyonun ardından, ihtiyatlı davranmamız gerekiyor” dedi.

Genel fiyat artışının sonbaharda hızla düşmesi bekleniyordu ancak değişken gıda ve enerji fiyatlarını dışarıda bırakan temel enflasyondaki hızlı düşüş, ihtiyatlı iyimserliği destekliyor.

“Bu oldukça dikkat çekici. Son enflasyon verisi bana en geç 2025 yılında %2’ye geri dönebileceğimize dair daha fazla güven verdi” ifadelerini kullanan Schnabe. ancak enflasyonla mücadelenin henüz kazanılmadığını, enflasyonun temelinde daha fazla ilerleme kaydedilmesi gerektiğini ve ücret artışının yavaşladığını söyledi. 

Schnabel, bazı bütçe sübvansiyonlarının sona ermesi ve yüksek enerji fiyatlarının bir önceki yılın rakamlarından düşmesi nedeniyle fiyat artışında bir yükselişin hala yaklaşmakta olduğu, bu nedenle hızlı düşüşün şimdilik sona ermiş olabileceği konusunda uyardı ve “Enflasyon karşısında erken zafer ilan etmemeliyiz. Doğru yoldayız ama uyanık kalmamız gerekiyor” diye konuştu.

(Kaynak: Foreks Haber)