ECB’nin politika yapıcıları, kamu hesaplarına ödenen faizi gözden geçirecek

Avrupa Merkez Bankası (ECB) politika yapıcıları, bankanın enflasyonla mücadelesinden kaynaklanan artan kayıpları dizginlemeye çalışmak için, olası bir kesinti de dahil olmak üzere, devlet mevduatlarına ödediği faizi gözden geçirecekler.

ECB ve Euro’yu paylaşan 20 ülkenin merkez bankası, Euro bölgesinde kredileri ve fiyat artışını frenlemek amacıyla mevduat faiz oranlarını rekor seviyeye yükselttikten sonra büyük zararlar bildirmeye başladı.

Reuters’ın konuya yakın kaynaklara dayandırdığı haberine göre, bu faiz ödemelerini azaltmak isteyen Euro bölgesi merkez bankacıları, geçtiğimiz Perşembe günü yaptıkları politika toplantısında devlet mevduatlarının ücretlendirilmesine ilişkin bir tartışmayı yeniden canlandırdı.

Ancak kaynaklar, herhangi bir değişikliğin geri tepmesinden korktukları için geçen haftaki ön tartışmanın ardından herhangi bir karar almayı ertelediklerini de sözlerine ekledi.

Kaynaklara göre ECB üyeleri, kamu parasına ödedikleri faizi düşürmenin, hükümetlerin ticari bankalara geçmesine neden olacağından ve bu bankaların da daha yüksek bir ücret karşılığında bu parayı ECB’ye geri park edeceğinden endişe ediyor.

Kaynaklar, ECB’nin bankacılık sisteminde dolaşan fazla nakitle ilgili daha geniş kapsamlı bir sorunu da ele alacağı önümüzdeki yıl politika yapıcıların konuyu muhtemelen yeniden ele alacaklarını söyledi.

ECB bu yılın başlarında hükümetlerin Euro bölgesi merkez bankalarında tuttukları mevduatlara ödenecek ücretin tavanını şu anda %3.9 olan Euro Kısa Vadeli Faiz Oranına (€STR) 20 baz puan eksiği ile eşitleyecek şekilde belirlemişti.

Kaynak: Foreks Haber