EGE’NİN YENİ SERBEST BÖLGESİ İHRACAT MERKEZİ OLACAK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın müjdesini verdiği, İzmir’in Bergama ilçesinde kurulacak Batı Anadolu Serbest Bölgesi için yürütülen kamulaştırma işlemleri tamamlandı.

Ege Serbest Bölgesi Kurucu ve İşleticisi AŞ (ESBAŞ) tarafından proje çalışmaları sürdürülen Batı Anadolu Serbest Bölgesi, Bergama ilçesi Aşağıkırıklar mevkisinde 2,5 milyon metrekare alanda kurulacak.

Bölge için ön protokol ve kamulaştırma işlemleri tamamlandı. Batı Anadolu Serbest Bölgesi Kurucu ve İşleticisi (BASBAŞ) adıyla başvurusu yapılan bölgeyle ilgili Cumhurbaşkanlığı onayının ardından altyapı çalışmaları başlayacak.

Çalışmaların en geç 2022 yılı başında tamamlanarak bölgenin yatırımcılara tahsis edilmesi hedefleniyor.

ESBAŞ Yürütme Kurulu Başkanı Faruk Güler, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın verdiği müjdeyle bölge halkının heyecanlandığını söyledi.

Projenin Bergama, Kınık ve Dikili’de yaşayan insanlar için çok önemli olduğunu belirten Güler, “Çünkü bu projeler iş ve aş projesi. Yeni bir iş alanı açılacağını, büyük bir iş imkanı sağlanacağını bildikleri için muhtarından köylüsüne, belediye başkanından kaymakamına herkes projenin bir an önce devreye alınması için heyecanla bekliyor.” dedi.