EKONOMİK AKTİVİTE FRANSA’DA HIZLANDI, ALMANYA ZORLANIYOR

Fransa ve Almanya’da bugün açıklanan PMI verileri, Fransa’da ekonomik aktivitenin ülke genelinde kapatma tedbirlerinin gevşetilmesi ile birlikte beklentilerin üzerinde canlandığını ortaya koydu.

Ancak Almanya’da ise hizmet sektörü neredeyse son 1 yılın en hızlı büyümesini yaşasa da imalat sektörleri toparlanmada zorlandı.

Mayıs ayında Almanya’da hizmet PMI, nisan ayındaki 49,9 puandan 52,8 puan açıktı. Ekonomistler ise mayıs PMI’nın 52 puan olmasını bekliyorlardı. İmalat PMI ise mayıs ayında nisan ayındaki 66,2 puandan 64,0 puana geriledi.

Fransa’da hizmet PMI mayıs ayında 53,0 olan beklentileri aşarak 56,6 puana çıktı. Nisan ayında hizmet PMI 50,3 puan seviyesindeydi.

İmalat PMI da mayıs ayında son 20 yılın en yüksek seviyesi olan 59,2 puana çıktı. Nisan ayında 58,9 olan imalat PMI’nın mayıs ayında 58,5 puana gerileyeceği öngörülüyordu.

IHS Markit’ten Phil Smith yaptığı değerlendirmede Almanya’da imalat PMI’nın gerilemesine neden olarak tedarik zincirlerindeki aksamaları, girdi fiyatlarının daha önce hiç görülmemiş seviyelere yükselmelerini gösterdi.