Ekonomistler ABD ekonomisi için büyüme tahminlerini yükselttiler

dolar abd ekonomisi

Yapılan bir ankete katılan ekonomistler ABD büyüme tahminlerini yükseltirken, tüketicilerin harcamaya devam etmesiyle resesyon ihtimalini bir yılın en düşük seviyesine indirdiler.

Tahmincilerin hane halkı harcama tahminlerini yükseltmesiyle ekonomi muhtemelen üçüncü çeyrekte yıllık %3.5’lik bir oranla yaklaşık 2 yılın en hızlı büyümesini gerçekleştirdiğini öngördüler.

Hala canlı olan işgücü piyasasının yükselen borçlanma maliyetlerine ve enflasyon yüküne rağmen hane halkı harcamalarını desteklemeye devam ettiğini belirten ankette, önümüzdeki yıl için istihdam tahminlerinin daha yüksek revize edilmesi, ekonomistlerin neden önümüzdeki yıl resesyon ihtimalini eşit gördüklerini açıklamaya yardımcı olduğunu vurguladı.

ING ekonomisti James Knightley, “ABD ekonomisi mükemmel bir yaz geçirdi. Güçlü tüketici harcamaları ana itici güç oldu, hanehalkları tasarruflarını kullanarak ve kredi kartlarından borçlanarak yaşam tarzlarını sürdürmeye istekliyken enflasyon harcama gücünü tüketmeye devam ediyor” dedi

Katılımcılar, gıda ve enerji hariç kişisel tüketim harcamaları çekirdek fiyat endeksinin 2024 yılında ortalama %2.6 artacağını öngörüyor ki bu da geçen ayki tahminle örtüşüyor.