Ekonomistler, BOJ’un negatif faiz politikasını gelecek yıl sona erdirmesini bekliyor

Japonya Merkez Bankası

Ekonomistlerin çoğunluğu, Japonya Merkez Bankası’nın (BOJ) negatif faiz politikasını gelecek yıl sona erdireceğine inanıyorlar.

Reuters tarafından yapılan ankete katılan ekonomistlerin hiçbiri BOJ’un bu haftaki toplantısında gevşek para politikası duruşunu geri alması olasılığına şans vermese de, yaklaşık %80’i merkez bankasının 2024 sonuna kadar 10 yıllık getiri kontrol programını da kaldıracağını söyledi.

8-19 Eylül tarihleri arasında yapılan ankete katılan 25 ekonomistin 13’ü ya da %52’si BOJ’un son yedi yıldır eksi %0.1 olarak belirleyen negatif faiz politikasını 2024 yılında sona erdirmesini bekliyor. Ağustos ayında yapılan ankette bu oran %41 idi.

İki ekonomist faiz artışının ocak-mart gibi erken bir tarihte gerçekleşeceğini tahmin ederken, sekizi nisan-haziran, biri temmuz-eylül ve ikisi de ekim-aralık ayları için oy kullandı. Kalan 12 kişi ise “2025 ya da sonrası” seçeneğini işaretledi.

Fukoku Mutual Life Insurance baş ekonomisti Chiyuki Takamatsu, BOJ’un 2024 18-19 Mart toplantısında, ulusal işçi konfederasyonu Rengo’nun 2024 ilkbahar ücret görüşmeleri ön anket sonucundan sürdürülebilir ücret artışı işaretlerini teyit ettikten sonra, negatif faiz oranını sona erdireceğini söyledi.

Ekonomistlerin getiri eğrisi kontrolü (YCC) politikasının sona ermesine ilişkin tahminleri Ağustos ayındaki ankete göre büyük ölçüde değişmedi ve 27 katılımcının %78’i bunun 2024 yılı sonunda gerçekleşeceğini söyledi.

Barclays ve Mizuho Securities’den iki ekonomist, BOJ’un gelecek ayki toplantıda YCC’yi kaldıracağını tahmin ediyor. Barclays’in baş ekonomisti Tetsufumi Yamakawa, “YCC giderek bir formalite meselesi haline geliyor ve muhtemelen BOJ’un üç aylık görünüm raporunu yayınlayacağı Ekim ayında kaldırılacak” dedi.

Ankete göre, Japonya’nın üçüncü çeyrek yıllıklandırılmış gayrisafi yurtiçi hasılasının %0,8 daralacağı ve yılın son çeyreğinde %0,6 büyüme kaydedeceği tahmin ediliyor.

Ekonomistlerin Japonya’nın 2023 mali yılı çekirdek tüketici enflasyon oranı için medyan tahmini değişmeyerek %2.8 olurken, 2024 mali yılı oranı %2 olarak revize edildi ve bu da BOJ’un hedefine daha uzun bir süre boyunca ulaşılacağını gösteriyor.