Ekonomistler Çin için 2023 büyüme tahminlerini düşürdüler

çin ekonomisi

Ekonomistler, konut piyasasındaki kargaşa ve etkili teşvik önlemlerinin eksikliğini gerekçe göstererek Çin içi 2023 ekonomik büyüme tahminlerini yüzde 5’e düşürdü.

Nikkei ve Nikkei Quick News tarafından yapılan son ankete katılan 29 analist 2023 yılı için ortalama GSYH tahminlerini 0,5 puan düşerken, 26 ekonomist bir önceki çeyreğe göre görünümlerini aşağı yönlü revize etti.

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisine ilişkin tahminler %4.5 ile %5.6 arasında değişirken, 12 ekonomistin tahminleri Pekin’in resmi hedefi olan %5’in altında kaldı.

UBS’in baş Çin ekonomisti Wang Tao, “Emlak sektöründeki gerileme derinleşti, dış talep daha da zayıfladı ve politika desteği beklenenden daha az oldu,” dedi. Daha önce %5,2 olan büyüme oranı tahminini %4.8’e düşürdü.

MUFG Bank’ın ekonomik araştırma direktörü Fan Xiaochen, tahminini 0,9 puan düşürerek %4.8’e indirerek bu düşünceyi tekrarladı. “Gayrimenkulle ilgili yatırım ve tüketimde bir düşüş var” dedi.

Mizuho Bank kıdemli ekonomisti Hideki Ito, “Bu önlemler mali teşvik içermiyor ve büyüme oranları üzerinde sınırlı bir etkiye sahip olacak” dedi.

JD.com’un baş ekonomisti Shen Jianguang, “Ekonomik teşvik önlemleri temassız ve etkisi açık değil” diyerek hükümetin özel devlet tahvilleri ve tüketici kuponlarının ihracını artırarak daha proaktif politika sinyalleri göndermesi gerektiğini öne sürdü.

Bazı ekonomistler Çin hükümetinin sektörü canlandırma konusundaki kararlılığı konusunda kötümser. Moody’s Analytics’in ekonomik araştırma direktörü Katrina Ell, “Politika yapıcılar emlak piyasası balonunu daha da şişirmek ve yapısal dengesizliklere katkıda bulunmamak için cömert teşviklerden bilinçli olarak kaçınıyorlar” dedi.

Ankete göre, ortalama büyüme oranının 2024 yılında %4.5, 2025 yılında ise %4.4 olacağı tahmin edilmekte. Bu rakamlar geçen çeyrekteki tahminlere kıyasla sırasıyla 0.3 ve 0.2 puanlık düşüşe işaret ediyor.

T. Rowe Price’ın Çin ve gelişmekte olan piyasalar makro strateji şefi Chris Kushlis, “Orta vadede, ekonomi demografi ve yerel yönetim düzeyinde finansman risklerinin çözülmesiyle ilgili yapısal zorluklarla karşı karşıya ve bu zorluklar ele alınmazsa potansiyel büyümeyi engelleyecektir” dedi.

Kaynak: Foreks Haber