Ekonomistlerin S&P’nin Türkiye kararına ilişkin beklentileri netleşti

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poor’s’un (S&P) Türkiye’nin kredi notunda ve görünümünde değişikliğe gitmesi beklenmiyor.

Foreks’in 10 ekonomist ile düzenlediği ankete göre, S&P’nin planlanmış değerlendirmesinde bir değişiklik yapmayarak Türkiye’nin “durağan” olan görünümü ile “B+” olan kredi notunu sabit tutması bekleniyor.

Ankete katılım sağlayan 10 ekonomistin 9’u S&P’nin Türkiye’nin kredi notu ve görünümünde değişiklik yapmayacağını öngördü. Ekonomistlerden 1’i “durağan” görünümün “negatif”e indirileceği, ancak “B+” kredi notunun korunacağı tahmininde bulundu.

Ankete Tera Yatırım, Sagam Danışmanlık, Dinamik Menkul, Spinn Danışmanlık, NoorCM Menkul, InvestAZ Yatırım, Yatırım Finansman, Pariterium Danışmanlık, GCM Yatırım ve Ahlatcı Yatırım katıldı.

S&P, en son 17 Ağustos 2018 tarihinde Türkiye’nin kredi notunu “BB-“den “B+”ya düşürmüş, görünümünü “durağan’ olarak korumuştu.

S&P’nin 2021 takviminde 22 Ekim Cuma günü Türkiye ile ilgili bir değerlendirmesi bulunuyor. S&P, takvimde yer alan günlerde bir değerlendirme raporu açıklamayabiliyor. S&P’nin rapor açıklanması durumunda, değerlendirmenin cuma günü TSİ 23.00’ten sonra gelmesi bekleniyor.

FA