El Salvador Başkanı, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşecek

el salvador erdoğan nayib bukele

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, Twitter hesabından yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşeceğini açıkladı.

Dünyanın en büyük kripto para birimi olan Bitcoin’i resmi ödeme yöntemi olarak kabul eden El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada 20 Ocak 2022 perşembe günü Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı ziyaret edeceğini açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz günlerde El Salvador Büyükelçisi Hector Enrique Jaime Calderon’u Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde kabul etmişti. Gerçekleşen kabulde El Salvador Büyükelçisi Hector Calderon, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a güven mektubunu sunmuştu.

Özellikle kripto para sektörüne yönelik yasal düzenlemelerin Türkiye’de neredeyse hazır olması, bu toplantının önemini arttırmakta. Erdoğan kısa süre önce yaptığı bir basın açıklamasında kripto paralarla ilgili regülasyon yasasının hazır olduğunu ve meclise gönderileceğini ifade etmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kripto para yasası hakkındaki konuşmalarının ardından ise Türkiye’de yer alan kripto para sektöründeki öne çıkan isimler ve bu konudaki bazı uzman isimler, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne davet edilerek yasa ve düzenlemeler hakkında devlet yetkilileriyle fikir alışverişinde bulunmuştu.

El Salvador, kripto para birimi Bitcoin’i resmi ödeme yöntemi olarak kabul etmesiyle bu anlamda dünyada bir ilke imza atmıştı. El Salvador, aynı zamanda volkanik enerjiden yararlanarak yenilenebilir enerji tabanlı Bitcoin madenciliği de yapıyor. Tüm bunların yanı sıra, hazinesine Bitcoin de alan El Salvador, toplamda 1000 adedin üzerinde BTC tutuyor.