ELEKTRİK-ELEKTRONİK SEKTÖRÜNÜN İHRACAT ŞAMPİYONLARI AÇIKLANDI

Elektrik ve Elektronik İhracatçıları Birliği (TET), Türkiye’de elektrik-elektronik sektöründe 2019 yılında en çok ihracat yapan firmaları açıkladı.

TET tarafından düzenlenen “TET 2019 yılı İhracat Başarı Ödülleri”nde, elektrik ve elektronik sektörlerinde faaliyet gösteren ihracat şampiyonları ödüllendirildi.

Buna göre, Türkiye geneli elektrik-elektronik sektöründe 2019 yılında en çok ihracat yapan firma Vestel oldu. Sektörde en çok ihracat gerçekleştiren firmalarda ikinciliği Arçelik, üçüncülüğü ise BSH Ev Aletleri aldı.

Sektörün alt kategorilerinden olan “Beyaz Eşya” sektöründe en çok ihracat yapan firmalar sırasıyla Arçelik, Vestel ve BSH Ev Aletleri oldu. Diğer bir alt kategori olan “Elektronik” sektöründe en çok ihracat yapan firmalar ise Vestel, Arçelik ve Aselsan Elektronik şeklinde sıralandı.

“Elektrik Üretim ve Dağıtım Ekipmanları” kategorisinde en çok ihracat gerçekleştiren firma ABB Elektrik oldu. Aynı kategoride Simens ikinci, Grid Solutions Enerji Endüstrisi ise üçüncülük ödülünü aldı. “Kablo” sektörünün ihracat şampiyonu da Nexans Türkiye oldu. Kablo sektöründe en çok ihracata imza atan ikinci firma Pamukkale Kablo, üçüncü firma ise Hes Hacılar olarak kayıtlara geçti.