ELVAN: BU YIL BÜYÜME MUHTEMELEN YÜZDE 5’İN ÜZERİNDE OLACAK

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, bu yıl muhtemelen yüzde 5,0’in üzerinde bir büyüme gerçekleşeceğini söyledi.

Katıldığı bir televizyon programında açıklamalarda bulunan Elvan, büyümenin yarıya yakın kısmının dış ticaret tarafından geleceğine işaret etti.

Elvan, “2021 yılı ilk çeyrek büyümesi yüzde 5,5-6,0 bandında olabilir, ikinci çeyrekte baz etkisi ile birlikte çift haneli büyüme göreceğiz. Yılın genelinde de muhtemelen 5,0’in üzerinde bir büyüme gerçekleşeceğini düşünüyorum.” diye konuştu.

Elvan, 2021 yılı ilk çeyreğinde iktisadi faaliyetlerin oldukça güçlü seyrettiğini, ara malı ve yatırım malı kapasite kullanım oranlarında ciddi artış kaydedildiğini, PMI endeksinin yüksek, sanayi sektörünün oldukça canlı olduğunu gördüklerini belirtti.

Elvan, Fiyat İstikrar Komitesi kurulacağına işaret ederek, bu komite ile fiyatların kontrol edilmesinin söz konusu olmadığını belirtti. Elvan, “Türkiye’de serbest piyasa ekonomisi bulunuyor. Yapısal sorunların çözümü noktasında Ekonomi Reform Paketi’nde kapsamlı tedbirler bulunuyor. ” diye konuştu.

Elvan, “Enflasyonla mücadele bir numaralı önceliğimiz” dedi. Elvan, “Sadece para politikasıyla bu işi çözemezsiniz. Kamu maliyesi alanında, ben göreve geldiğim günden bugüne kadar özellikle fiyat istikrarı konusunda Merkez Bankamıza gereken desteği veriyoruz. O konuda kimsenin kaygısı olmasın.” şeklinde görüş belirtti.