Enflasyon düşerken teknoloji devleri küresel Mega Cap stoklarında artışa öncülük ediyor

Enflasyon teknoloji

Enflasyon düşerken teknoloji devleri küresel Mega Cap stoklarında artışa öncülük ediyor.

Kasımda, ABD tahvil faizlerindeki düşüş ve küresel faiz indirim beklentileriyle desteklenen teknoloji devleri, küresel mega şirketlerin piyasa değerlerini artırdı.

Geçen ay Apple Inc’in (AAPL) piyasa değeri %11.2 artarak 2.95 trilyon dolara yükselirken, Microsoft Corp’un (MSFT) piyasa değeri %12.1 artışla 2.8 trilyon dolara ulaştı.

Nvidia Corp’un (NVDA) piyasa değeri, üçüncü çeyrekte yıllık %206’lık bir gelir artışını duyurmasının ardından %14.7 artarak 1.15 trilyon dolara çıktı. Şirket, gelişmiş tedarik zinciri koşulları ve yapay zeka çiplerine olan talep nedeniyle mali dördüncü çeyrek için beklenenden daha yüksek bir gelir öngördü.

Enflasyon endişelerinin azalması, bankacılık hisselerine de büyük destek sağladı. J.P. Morgan Chase & Co’nun (JPM) piyasa değeri, kasım sonunda %12.2 artarak 451 milyar dolara yükseldi.

Tesla Inc’in (TSLA) piyasa değeri, Çin’deki Model 3 ve Model Y araçları için fiyat artışının ardından geçen ay neredeyse %20 artarak 763.2 milyar dolara yükseldi. Para yardımının sona ermesine rağmen, Rho Motion araştırma şirketine göre Çin, ekim ayında elektrikli araç satışlarında bir artış kaydetti.

Öte yandan, petrol fiyatlarındaki düşüş, büyük petrol şirketlerinin piyasa değerinde bir düşüşe neden oldu. Suudi Arabistan Petrol Şirketi (2222.SR) ve Exxon Mobil Corp’un (XOM) piyasa değerleri sırasıyla %0.3 ve %2.9’luk bir düşüş yaşadı.

Kaynak: Reuters

Çeviri: Yavuz Donat